Naime, još prije dvadesetak godina pronađene su tablete u jednoj staroj rimskoj olupini na obalama Toskane (Italija), no znanstvenici su ih tek sada analizirali. Tablete su stare oko 2000 godina.

Šest tableta pronađeno je na rimskoj olupini Pozzino i to u iznenađujuće dobrom stanju. Nalazile su se u maloj limenoj kutijici koja ih je zaštitila od utjecaja morske vode te su se na taj način očuvale ovoliko dugo. Sama olupina potječe iz 2. stoljeća prije Krista, točnije starost se procjenjuje na 140. - 130. godinu prije Krista te se smatra da se radilo o trgovačkom brodu koji je putovao iz Grčke cijelim Mediteranom.

U arheologiji se stari lijekovi vrlo rijetko pronalaze pa je prema tome i znanje o kemijskom sastavu tih lijekova ograničeno. Većina spoznaja koje znanstvenici imaju o tim davnim vremenima dolazi iz starih spisa i zbog toga je ovo otkriće vrlo vrijedno.

Analiza tableta uz pomoć masene spektrometrije otkrila je raznolikost sastojaka: biljne i životinjske masti, smolu četinjača koja ima antibakterijska svojstva, maslinovo ulje koje se tada koristilo u smjesama raznih parfema i lijekova, škrob za koji se smatra da se koristio u ranoj rimskoj kozmetici te cinkove spojeve za koje znanstvenici vjeruju da su bili aktivan sastojak u tabletama.

Sastav i usporedba sa zapisima starih autora poput Teofrasta, Dioskorida i Plinija Starijeg znanstvenike su doveli do zaključka da su tablete najvjerojatnije imale oftalmološku primjenu.

Izvori: BBC, PNAS