Tkanje i vezovi na narodnoj nošnji su posebna ljepota i draž. Unikatnost i univerzalnost isprepleteni su u svakom djeliću ljubomorno čuvane nošnje. Tkanje i vez prožeti su simbolikom koja svoje korijenje utemeljuje u Ilirskom zatečenom naslijeđu, slavenskom poganskom vjerovanju pa sve do specifičnosti bosanskog kršćanstva. Sve to se prožeto isprepliće od simbolike na stećcima, ukrašene Ramske nošnje, sicanju odnosno tetoviranju sve do ukrašavanja uskrsnih jaja.

Vremena tuđinskih vlasti i zulumskih godina jačala su identitet koji se još više ljubomorno čuvao i prenosio s koljena na koljeno. Usporedimo na fotografijama i crtežima o kakvim se to simbolima radi. Svaka sličnost nije slučajna, ona je namjerna i smišljena.

Simboli na stećcima u Lučićima, na obodu Ramskog jezera na svoj način poručuju da je to grobno mjesto vrijednog kovača. Zanimljivo bi bilo dalje istraživati ne samo simboliku, nego cjelokupno okruženje. U blizini nekropole stećaka nalazi se jedan brežuljak za koji mještani tvrde kako se tu nekada nalazila mala crkva i grobno mjesto ubijenog fratra. Ovaj lokalitet zavrjeđuje svakako pozornost i stručno istraživanje.

Tekst i foto: Zoran Stojanović, prof.

Groblje u Lučićima

Grobno mjesto kovača

Izvor u Lučićima

Mjesto crkve prema predaji

Nekropola stećaka u Lučićima

Detalji s ramske narodne nošnje

Sicanje na rukama

Simbol čekića na stećku u Lučićima

Ukrašena jaja

Ukrašeni stećak