Bostonski znanstvenici osmislili su superkompjuter za koji tvrde da sa 96 posto sigurnosti može ustanoviti kada će neka osoba umrijeti?!

Centar Beth Israel iz Bostona, za koji tvrde da bolje otkriva bolest nego liječnici, povezao je podatke svojih pacijenata sa bolničkim sustavom.

Superkompjuter "napunjen" je informacijama o 250.000 ljudi i u mogućnosti je da izlista podake pacijenata, te pomogne u donošenju brze dijagnoze.

Brza dijagnoza omogućava i brzu reakciju, a možda i spašava život, ističu liječnici.

Superkompjuter zna sve o osobama čiji je podatke arhivirao - prijašnje posjete liječniku, kao i što se trenutno događa.

Dr. Steven Horng tvrdi da kompjuter neće zamijeniti liječnike, ali umjetna inteligencija pomaže napore liječnika da se dobro brinu o pacijentu.

"Sa 96 posto sigurnosti možemo predvidjeti kada će pacijent umrijeti", tvrdi dr. Horng i navodi: "Ako kompjuter kaže da ćete umrijeti za 30 dana - to će se, vjerojatno, i dogoditi"!

Osim superkompjutera koji predviđa smrt pacijenata, liječnici u Bostonu počeli su upotrebljavati Google naočale za svakodnevnu medicinsku njegu.

Na taj način, oni sakupljaju podatke o pacijentu svake tri minute, mjereći sve - od razine kisika do krvnog tlaka.

Liječnici mogu  brzo saznati sve o pacijentu koristeći ove naočale. Postavljeni su i kodovi uz imena pacijenata, pa mogu u isti čas da pristupe podacima o pacijentima.

Liječnici vjeruju da će Google naočale pomoći u spašavanju života - prenose medicinski časopisi.

Dr. Horng navodi da su ove naočale spasile život pacijentu koji je imao krvarenje u mozgu i kome je hitno bio potreban lijek (a bio je alergičan na određenu vrstu lijekova).

Koristeći Google naočale,liječnik je u povijesti bolesti pronašao sve podatke rekordno brzo i time dobio vitalne sekunde koje su spasile pacijentov život, prenosi Srna.