Poznato je da osobe koje rade u hitnim službama (kao što su vatrogasci ili zdravstveni djelatnici) često moraju odrađivati 24 satne smjene pa nemaju mnogo vremena za spavanje.

Znanstvenici su u ovoj studiji po prvi put proučavali kako 24 satno dežurstvo utječe na rad srca.

''Mi smo dokazali da nedostatak sna tijekom cjelodnevnog dežurstva može dovesti do povećanja kardio kontrakcija, krvnog tlaka i otkucaja srca'', rekao je autor studije dr.Daniel Kuetting s University of Bonn u Njemačkoj.

U studiji je sudjelovalo 20 zdravih radiologa, 19 muškaraca i jedna žena, a prosjek godina je iznosio 31,6. Spavali su u prosjeku oko 3 sata, a srce im se pregledavalo prije i nakon cjelodnevne smjene uz pomoć CMR-a. Znanstvenici su mjerili funkcije srca, krvni tlak i broj otkucaja. Izvršena je i analiza krvi i urina,. piše geek.hr.

Zbog nedostatka sna, kod sudionika istraživanja primijećeno je povećanje u naprezanju srca jer je ono moralo raditi za 10% više nego što je to uobičajeno. Također se povećala razina hormona štitnjače (TSH, T3 i T4) i kortizola, hormona koji nastaje kao odgovor organizma na stres.

''Sudionici nisu smjeli konzumirati kofein te hranu i piće u kojima se nalazi teobromin (na primjer, čokoladu, orašaste plodove ili čaj), pa nismo uzeli u obzir faktore kao što su individualna razina stresa ili utjecaj okoline'', rekao je dr. Kuetting.

Iako su znanstvenici mogli obaviti dodatna ispitivanja kod polovice sudionika u studiji nakon uobičajenog sna, dr. Kuetting smatra da je potrebno napraviti više studija o mogućim dugoročnim posljedicama nedostatka sna.

''Budući da ljudi imaju sve dulje radno vrijeme ili rade više od jednog posla, jako je važno istražiti što se događa kada se previše radi, a premalo spava'', rekao je dr. Kuetting.

Smatra da se rezultati ove studije mogu primijeniti i na druge profesije koje imaju dugo radno vrijeme.

''Ova saznanja nam mogu pomoći u boljem razumijevanju kako duljina radnog vremena utječe na zdravlje ljudi'', rekao je.

Bljesak.info