Nakon rasprave koja se vodila na sjednici Općinskog vijeća Prozor-Rama, razgovori o ovoj temi preselili su se i u ugostiteljske objekte kao i na druga mjesta gdje se ljudi okupljaju. Potaknuti takvim razgovorima uputili smo se u mjesto Lug gdje je sjedište poduzeća Eco-Crima koje je i zatražilo koncesiju za izgradnju spomenutih elektrana, a gdje je već izgrađena jedna mala elektrana, kako bi našim čitateljima što kvalitetnije prezentirali kava je situacija danas na vodotoku rijeke Crime, te kako je već izgrađena elektrana utjecala na biljni i životinjski svijet. Tijekom našeg boravka na tom području posrećilo nam se da smo na samom objektu zatekli i vlasnika Milana Ivandića, koji je bio raspoložen da nam dadne i nekoliko konkretnih informacija oko ove zanimljive teme.

Sama izgradnja ove elektrane koštala je 4.100.000,00 KM te se time svrstava u jednu od najvećih poslijeratnih investicija na području naše općine. U susret izgradnji trebalo je ishodovati razne dozvole te napraviti niz studija o utjecaju na okoliš kako bi se dobila ekološka i vodna dozvola. Ove dozvole, kako nam reče sam vlasnik, proizilaze iz zakona koji su garancija da izgradnja neće i ne smije štetno utjecati na okoliš. Tako danas ova, već izgrađena i u radu već nekoliko godina, kao i ostale izgrađene elektrane na našem području, nemaju nikakav štetan učinak na biljni i životinjski svijet na svojim vodotocima.

Kako doznajemo, ove elektrane imaju mnogo pozitivnih utjecaja za lokalnu zajednicu. Osim što upošljavaju, ne traže subvencije niti bilo kakvo materijalno učešće od lokalne zajednice, naprotiv, za lokalnu zajednicu donose direktnu materijalnu korist kroz raspodjelu poreza jer se sve financijske aktivnosti događaju na našem području, a posebno treba naglasiti da sve one nakon isteka koncesije od 45 godina ostaju u trajnom vlasništvu općine. Također je bitno reći da se za izgradnju ovakvih objekata koriste materijali 100-godišnje kvalitete.

Obzirom da će izgradnja narednih pet elektrana, po financijskim pokazateljima, koštati oko 13 milijuna KM, a i kasnijom proizvodnjom i prodajom električne energije, ti prihodi će biti i znatno veći od dosadašnjih. Investitor uz izgradnju ovih elektrana planira izvoditi i neke radove izvan samog projekta kao što je uređenje staza za šetnju uz korito rijeke Rame kao i neke druge radove koji će samo područje učiniti atraktivnim za boravak u tom području, što znači da će to područje dobiti i nove mogućnosti za razvoj turizma, posebice za lovce i ribolovce. Naravno, i u ovoj izgradnji će se poštivati svi zakonski propisi, a oni sami po sebi garantiraju da neće doći do narušavanja prirodne ravnoteže u tom prostoru, te da će se u svakom trenutku održavati biološki minimum koji je garancija za očuvanje biljnog i životinjskog svijeta na samom vodotoku.

Ako slika govori 1000 riječi tada slike ispod teksta najbolje objašnjavaju kakva je stvarna situacija s izgradnjom ovakvih malih hidroelektrana kada se poštuju Zakoni i propisi.

„Rama je uvijek tekla i nastavit će teći kroz ovaj prelijepi kraj i još će nas više okupljati oko sebe. A neće nestati, kao što neki zlonamjerno rekoše i to koristeći se dobrima koja im podari upravo ova rijeka Rama“ šaljivo dodaje, na kraju našeg posjeta, investitor ovog hrabrog i smionog projekta.