Stručnjaci su objasnili da tome može biti više razloga. Paprike vole toplinu. Najbolje uspijevaju na temperaturama nešto iznad 20 stupnjeva Celzija. Hladno vrijeme može spriječiti cvjetanje i plodonošenje. Stoga je važno izbjegavati prerano iznošenje biljaka van ili ih zaštititi od niskih temperatura, posebno noću, piše Dom&Dizajn.

Drugi razlog zašto vaše paprike cvjetaju, ali ne plodonose mogao bi biti nedovoljno oprašivanje. Cvijet paprike sadrži muške i ženske dijelove; prašnice oslobađaju pelud koja se mora prenijeti na tučak za oplodnju.

Međutim, ovaj proces nije automatski. Vibracija cvjetova potrebna je za oslobađanje peludi, a mehanički podražaj obično pružaju pčele, leptiri i vjetar. U vrtovima gdje je fauna uništena pesticidima, oprašivanje može biti teško, ali postoje rješenja.

Budite vjetar za svoje paprike! Kada šetate vrtom, lagano protresite paprike kako biste oslobodili pelud, slično kao što to čini vjetar. Paprike možete oprašiti i ručno s pomoću čistog pamučnog štapića, prenoseći pelud s prašnice na tučak.

Najbolje vrijeme za ručno oprašivanje obično je između podneva i 15 sati. Također, obavezno koristite različite štapiće za različite vrste paprika kako biste izbjegli unakrsno oprašivanje. Preporučuje se i sadnja ukrasnih biljaka pored paprika kako biste privukli pčele i druge oprašivače u svoj vrt.

Možda je paprika gladna?

Jeste li testirali tlo? Idealni pH tla za paprike je između 6,0 i 6,5. Provjerite razinu kalcija u tlu i izbjegavajte prekomjernu primjenu dušika. Višak dušika može uzrokovati oticanje lišća na štetu cvjetanja i učiniti biljke osjetljivijima na bolesti, prenosi Krstarica.

Neki vrtlari preporučuju folijarnu prihranu gorkom soli kako bi potaknuli cvjetanje i stvaranje plodova. Međutim, prije upotrebe provjerite da li vaše paprike doista pate od nedostatka magnezija, jer višak magnezija može negativno utjecati na apsorpciju kalcija, što može dovesti do truljenja ploda.

Isto tako, valja znati da je veoma važno da pored paprika posadite biljke koje su dobri susjedi – to će udvostručiti vaš prinos.

Ako želite da paprika rađa obilno, da je plod mesnat i zdrav, uz nju obavezno posadite neku od ovih biljaka:

1. Rajčica

2. Patlidžan

3. Bamija

4. Kukuruz

5. Grah

6. Tikvice

7. Krastavac

8. Grašak

9. Zelena salata

10. Blitva i špinat

11. Crni luk i bijeli luk

12. Rotkvice

13. Mrkva

14. Cikla

15.Šparoge

16. Začinsko bilje (bosiljak, origano, majčina dušica, ružmarin, peršin itd.)

17. Kadife

18. Neven

Kao što ste vidjeli, paprika je dobar susjed većini biljaka. Veoma je povoljna za održavanje i ne bira pretjerano pored koga će biti posađena. Dobro se prilagođava i od svih susjednih biljaka izvlači korist.

Paprika jedino ne podnosi ove 4 biljke:

1. Krumpir – sve štetočine koje napadaju krumpir, vole i rajčice i paprike. Stoga se ne preporučuje da se krumpir sadi u blizini paprika. Osim štetočina, donijeti će im i razne bolesti.

2. Kupus (karfiol, brokula) – paprika voli blago kiselo zemljište, dok kupusu odgovara alkalno. Obje vrste negativno utiču jedna na drugu.

3.Komorač – jednostavno ne voli nikog u blizini. Stoga je najbolje saditi ga u zasebnim posudama. Njegov korijen ispušta specifičnu kemikaliju koja šteti svim biljkama u njegovoj blizini.

4. Stablo marelice – u ovom slučaju bolesti s paprike mogu se prenijeti na stablo marelice i stoga se ne sade jedna u blizini druge.