Ne samo da je moguće da netko ima koronavirus, a da mu je PCR test negativan, nego je moguće da test bude i više puta negativan. Razloga za to je više, kaže prof. dr. Tanja Jovanović, prodekanica za redovitu nastavu Medicinskog fakulteta u Beogradu.

"Lažno negativan rezultat može biti posljedica nepravilnog izbora uzorka ili neadekvatno uzetog uzorka", kazala je virologinja Jovanović za Kurir.

Izbor, navodi Jovanović, ovisi od faze u kojoj je oboljela osoba.

"Na početku infekcije koristi se nazofaringealni bris, tj. bris iz nosa i ždrijela. A kada virus već dospije u pluća i dovede do pneumonije, tada se uzima ispljuvak. Važno je i da uzorak ne stoji dugo na sobnoj temperaturi, kako se ne bi uništio njegov genetički materijal", objašnjava Jovanović.

Na pitanje kada je PCR test iz grla i nosa već negativan, koliko često se takvim pacijentima uzima ispljuvak za utvrđivanje prisutnosti virusa u organizmu, Jovanović odgovara kako je najvažnije da pacijent dođe na vrijeme.

"Važno je da pacijent dođe na vrijeme, na samom početku bolesti. Ako je uzorak uzet u pravo vrijeme, s pravog mjesta i adekvatno transportiran i obrađen u laboratoriju, tu onda nema greške, rezultat ne može biti lažno negativan", dodaje Jovanović.

Međutim, ako bolest traje i ako je virus prisutan u donjim partijama respiratornog sustava, Jovanović kaže da bris iz grla i nosa može biti negativan.

"Tada je bolje ispitati ispljuvak. Također, na kraju bolesti osoba opet može biti pozitivna u brisu grla i nosa, kada se virus aktivno izlučuje iz organizma. Obično to bude nakon dva tjedna", naglašava dr. Jovanović.