Med je sladak, gust, viskozni, tekući ili kristaliziran proizvod što ga medonosne pčele proizvode od nektara medonosnih biljaka ili sekreta živih dijelova biljaka ili izlučevina kukaca koji sišu na živim dijelovima biljaka. Te dijelove biljaka pčele skupljaju, dodaju mu vlastite specifične tvari, izdvajaju vodu i odlažu u stanice saća do sazrijevanja.

Različit sastav meda rezultat je različitosti biljnih vrsta od kojih med potječe, klime, uvjeta okoliša te doprinosa pčelara. Povijesno, predstavlja jedan od najranijih izvora hrane za ljude. Još u davnoj prošlosti med se koristio u liječenju ljudi, a danas se zbog svojih povoljnih učinaka na zdravlje smatra izrazito vrijednom namirnicom i u terapijskom i u nutritivnom smislu. Za razliku od šećera, med ima daleko vredniji nutritivni sastav, ali i više kalorija. 1 žlica meda donosi 64 kcal, dok 1 žlica šećera daje 46 kcal.

Zabilježeno je da med sadrži oko 200 različitih sastojaka uključujući vodu, ugljikohidrate, proteine, mineralne tvari, vitamine, aminokiseline, organske kiseline, komponente arome, enzime, produkte fermentacije, peludna zrnca, flavonoide i fenolne komponente.

Terapijski potencijal meda svaki dan sve više dobiva na značaju. Brojne znanstvene studije dokazale su djelotvornost meda u liječenju gastrointestinalnih poremećaja, liječenju rana i opeklina, raka, astme, kožnih čireva, kardiovaskularnih bolesti, kao i učinkovitost u sprječavanju nastanka akutnih i želučanih lezija.

Zašto je med bolji od rafiniranog bijelog šećera, te kada i kako koristiti med u kućnoj pripremi jela pročitajte na moja.ba.