Ustanovljeno je da je došlo do porasta broja slučajeva nasilja u obitelji. Krizne situacije, u koje spada i pandemija uzrokovana virusom COVID-19, značajno mijenjaju i pogađaju najranjivije kategorije, žene i djecu žrtve nasilja u obitelji, rekao je u intervjuu za Fenu ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloš Lučić.

Odgovarajući na pitanje kako pandemija koja traje skoro godinu dana utječe na stanje ljudskih prava u BiH, posebno kada je u pitanju obiteljsko nasilje, Lučić kaže da u izvanrednim okolnostima dolazi do povećavanja broja slučajeva nasilja i sve težih posljedica jer su žrtve pod posebnim pritiskom i izazovom, a prisutna je sve veća neizvjesnost u pogledu budućnosti, posebno u vezi egzistencijalnih pitanja i ekonomske stabilnosti.

"Podaci nevladinih organizacija koje vode sigurne kuće, potvrđuju da je razdoblje pandemije uzrokovao porast nasilja nad ženama. Prema podacima s kojima raspolažemo iz nevladinog sektora, u odnosu na 2019. godinu, broj poziva na SOS linije, kao i broj zahtjeva za smještaj u sigurnim kućama se skoro udvostručio", rekao je.

Mjerama kojima se ograničava kretanje, naveo je, najviše su pogođena prava osoba s invaliditetom, starih osoba, žena i djece; ugroženo je pravo na privatnost i zaštitu osobnih podataka jer su objavljivanjem imena osoba koje su u samoizolaciji iste diskriminirane od strane ostalih osoba.

"U okviru donatorskih programa podržali smo nevladine organizacije koje vode sigurne kuće kako bi se podržale njihove aktivnosti i prevladali problemi uzrokovani pandemijom COVID-19. U tom smislu, realizirana su dva grant programa u ukupnom iznosu od 260.000 KM za osam sigurnih kuća za smještaj žena žrtava nasilja. Osim navedenog, Ministarstvo je svim nadležnim tijelima BiH, entiteta i Brčko distrikta dostavilo relevantne rezolucije i konvencije UN-a i Vijeća Europe koje se tiču zaštite ljudskih prava u slučaju pandemije ili neke druge nepogode ili katastrofe", rekao je Lučić.

Svjedoci smo sve glasnije priče u regiji o seksualnom nasilju nakon događaja u Srbiji. Upitan kakve su informacije o seksualnom nasilju nad ženama u BiH, koliko se o tome zapravo zna i što se preuzima, Lučić kaže da se kontinuirano prati stanje u ovoj oblasti i provode različite aktivnosti kako bi se ukazalo na probleme diskriminacije na osnovu spola.

"Često žrtve ne prepoznaju seksualno uznemiravanje i nisu sigurni kome se obratiti u slučaju seksualnog uznemiravanja, tako da rasprostranjenost ovog problema velikim dijelom ostaje nepoznata. Kao pomoć potencijalnim akterima u postupku učinkovite prevencije i zaštite od uznemiravanja na osnovu pola i seksualnog uznemiravanja, Agencija je izradila Vodič za poduzimanje učinkovitih mjera za sprječavanje uznemiravanja na osnovu spola i seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu u institucijama BiH. Vodič je usvojilo Vijeće ministara BiH, a do sada je 45 institucija BiH donijelo odluke o nultoj toleranciji za seksualno uznemiravanje i imenovalo savjetnike za prevenciju istog. U suradnji s Agencijom za državnu službu BiH, Agencija je organizirala obuku za 30 imenovanih savjetnika u prosincu 2020. godine", naveo je.

Podsjetio je da Istanbulska konvencija, koju je BiH ratificirala 2013. godine, predviđa otvaranje lako dostupnih kriznih centara za žrtve silovanja ili seksualnog nasilja radi osiguravanja medicinskih i forenzičkih pregleda, podrške za doživljenu traumu i savjetovanje žrtava. U tom smislu, u okviru projekta „Jačanje kapaciteta institucija za rješavanje rodno zasnovanog nasilja u BiH“, koji financira USAID, Agencija provodi pilot projekt uspostavljanja Kriznih centara za žrtve silovanja i seksualnog nasilja i trenutno pregovara sa zdravstvenim ustanovama kako bi se krizni centri otvorili u tijeku 2021. godine

"Kako bi doprinijeli podizanju svijesti o problemu seksualnog nasilja i uznemiravanja, planiramo regionalni sastanak na ovu temu, krajem veljače 2021. Preporuke s ovog regionalnog sastanka, bit će predstavljene na konferenciji povodom Međunarodnog dana žena, koja će okupiti predstavnike zakonodavne i izvršne vlasti, veleposlanstava, međunarodnih organizacija i civilnog društva", kazao je Lučić.

Upitan što njegovo ministarstvo čini na ublažavanju posljedica migrantske krize, naveo je kako je po zaključku Vijeća ministara Bosne i Hercegovine iz prosinca 2020. godine, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice zaduženo za osiguravanje humanitarnih potreba migranata, a to se prvenstveno odnosi na osiguravanje ishrane i sredstava za higijenu.

S obzirom na to da Ministarstvo vrši nadzor nad provođenjem Zakona o Društvu crvenog krsta/križa BiH, te da je resorno nadležna institucija samom Društvu crvenog krsta/križa BiH, Ministarstvo je još u prošloj godini potpisalo Memorandum o suradnji s predstavnicima ove organizacije. Putem Društva, a za čiji rad i funkcioniranje Ministarstvo na godišnjoj razini osigurava grant sredstva u iznosu od 150.000 KM, nabavlja se i distribuira hrana, higijenske potrepštine, kreveti, posteljine, pokrivači i slično unutar migrantskih centara u Unsko-sanskoj županiji, Sarajevskoj, te Hercegovačko-neretvanskoj županiji.

Od proglašenja pandemije u BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, u suradnji s brojnim domaćim i nevladinim organizacijama i veleposlanstvima u BiH, pristupilo je izradi Plana mjera za suzbijanje posljedica COVID-a u smislu da su za sve ranjive kategorije (interno raseljene osobe, povratnici, osobe s invaliditetom, Romi kao najbrojnija nacionalna manjina,…) osigurani paketi s prehranom, sredstvima za higijenu i dezinfekciju.

"Nadalje, Ministarstvo je uključeno u sve aktivnosti koje vodi Ministarstvo sigurnosti po pitanju migranata, kako bi se ovo pitanje rješavalo na što kvalitetniji način, te koordiniran način svih nadležnih institucija. S tim ciljem, organizirao sam sastanak s ministrom sigurnosti i ministricom civilnih poslova kako bi se uskladile sve aktivnosti različitih institucija i pružila adekvatna briga za migrante koji borave na prostoru BiH, te kako bi se iznašla adekvatna rješenja za njihovo upućivanje u zemlje njihovog porijekla. Također, razgovora sam i sa specijalnim predstavnikom za migracije i izbjeglice pri Vijeću Europe, ambasadorom Drahoslavom Štefanekom na ovu temu, a zajedno smo posjetili i migrantski kamp u Hadžićima gdje smo se na licu mjesta uvjerili u kakvim uvjetima žive migranti. U ovom kampu boravi oko 800 lica, uglavnom žena i djece i uvjeti su zadovoljavajući. Osigurana im je zdravstvena zaštita, sigurne kuće, a organizirane su i razne radionice za korisnike", rekao je Lučić.   

Na kraju je upitan za svoj status u Vijeću ministara BiH nakon što je uzdrmana koalicija između DNS-a, stranke koja ga je kandidirala, i SNSD-a. Lučić kaže da kao ministar za ljudska prava i izbjeglice u Vijeću ministara obavlja svoj posao profesionalno i savjesno i da apsolutno nema nikakvog pritiska.