Uzimate li lijekove za snižavanje tlaka, antidepresive, lijekove za liječenje raka, statine za srce ili antibiotike, iz prehrane izbacite grejp u svim oblicima, upozoravaju kanadski stručnjaci sa Sveučilišta Ontario.

Grejp sadrži kemikalije furanocoumarine koji sprečavaju enzime da razgrađuju lijek u crijevima, zbog čega se učinak lijeka može udvostručiti, pa čak i utrostručiti te tako naštetiti organizmu, izvijestili su istraživači. Posljedice pijenja soka ili jedenje grejpa u kombinaciji s ovim lijekovima uključuju unutarnja krvarenja, promjenu srčanog ritma, oštećenja bubrega i iznenadnu smrt, prenosi Express.hr.

Od više od 85 lijekova koje nije dobro uzimati u kombinaciji s grejpom, njih 43 mogu imati smrtonosne posljedice.

''Jedna tableta s čašom soka od grejpa može biti jednaka deset tableta s čašom vode. Ljudi ne vjeruju kad to čuju, ali ja vam to mogu dokazati. Tako terapija postane otrov samo zbog soka'', rekao je voditelj istraživanja, dr. David Bailey.

On i njegov tim otkrili su kako sličan učinak grejpa na apsorpciju lijekova imaju i sorta naranča Sevilla te limeta, pa se i njih preporučuje izbjegavati ako pijete lijekove.

Interakcija s grejpa s lijekovima koji slabi njihovo djelovanje

Pijenje soka ili svjež grejp može smanjiti koncentraciju sljedećih lijekova zbog inhibicije resorpcije - acebutolola, celiprolola, cimetidina, etopozida, feksofenadina, hinidina.

Lijekovi na koje ne utječe

Pijenje soka ili jedenje grejpa ne utječe na sljedeće lijekove - acenokumarola, alprazolama, amlodipina, desloratadina, amprenavira, digoksina, glibenklamida, hinina, haloperidola, kofeina, klaritromicina.

Inače, ako niste znali grejp ili grejpfrut (Citrus x Paradisi) je agrum iz obitelji Rutaceae.

Grejp je hibrid, odnosno rezultat križanja slatke naranče (Citrus sinensis) i pomela (Citrus maxima).

Potječe s Barbadosa, gdje je bio poznat kao "zabranjeno voće". Početkom 19. stoljeća prve sadnice donesene su na Floridu gdje je nastavljen njegov intenzivan uzgoj koji se ubrzo proširio i na druga područja SAD-a.

Florida je do danas ostala jedan od najvećih proizvođača ovog voća u SAD-u, dok se u ostatku svijeta uzgaja u Kini, Južnoafričkoj Republici i Brazilu.