Prije euharistijskog slavlja u 11 sati, vjernici su imali priliku obaviti pučke pobožnosti te pristupiti sakramentu Pomirenja. Uz koncelebraciju četiri svećenika, misno slavlje u dvorištu crkve predvodio je i pod njim propovijedao dr. fra Josip Jozić, profesor filozofije na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu. Riječi dobrodošlice i zahvale izrekao je fra Tomislav Brković, gvardijan i župnik župe Rama-Šćit.

Nedjeljna prigodna čitanja i Molitvu vjernika pročitale su djevojke: Ivka Žilić, Marija Nović i Ivana Ćališ, a tekst Lukina evanđelja navijestio je župnik župe Rumboci, fra Mario Radman. U prigodnoj propovijedi fra Josip nakon što je iznio nekoliko bitnih povijesnih crtica iz života mučenika i istinskog Kristovog nasljedovatelja sv. Nikole i nakon što je protumačio pojmove: križa, patnje, osiguranja, darivanja, kupovanja, totalnog gubitka…, pozvao je okupljene vjernike da nastoje spremno svjedočiti svoju kršćansku vjeru i danomice nositi svoj jedinstveni životni križ i tako ići za Isusom Kristom.

Misno slavlje svojim pjevanjem i sviranjem uljepšali su članovi mješovitog zbora filijalne ckrve sv. Ane iz Podbora uz glazbenu pratnju Antonije Bilić. Nakon euharistijskog slavlja uslijedilo je narodno veselje, a u poslijepodnevnim satima i malonogometni turnir u blizini crkve. Filijalna crkva sv. Nikole Tavelića na Orašcu, građena je od 1969. do 1972. Po projektu Mladena Fučića. Akademski slikar Đuro Seder uredio je veliku zidnu sliku u tri dijela (1990). U središnjem je prikazan Nikola Tavelić privezan na stup i u plamenu u gradu Jeruzalemu gdje je podnio mučeništvo. Njemu s desne i lijeve strane slike su ramskoga puka u molitvi.

U vremenu koje je prethodilo ovogodišnjoj proslavi sv. Nikole, zahvaljujući dobrovoljnim prilozima župljana, hodočasnika, prijatelja te organizacija i institucija kao što su: crkvena organizacija iz Njemačke „Kirche in Not“, Općina Prozor-Rama, Elektroprivreda HZ HB i dr., uz svekoliki trud zauzetih ljudi, predvođenih ramskim fratrima odnosno mjesnim župnikom fra Tomislavom Brkovićem, izvršeno je uređenje interijera crkve.

Po nacrtima arhitekta Zlatka Ugljena uređena je unutrašnjost crkve počevši od ulaznih vrata, stupova za blagoslovljenu vodu na ulazu u crkve, rasvjete u cijeloj crkvi te prezbiterija u kojem su izvedeni: novi oltar, ambon, krstionica i tabernakul. Isto tako po Ugljenovim nacrtima izvedeni su oltarni svijećnjaci, svijećnjak za uskrsnu svijeću, oltarni križ, zdjela za hostije u tabernakulu – sve u inoks materijalu.

Uz već spomenutu veliku zidnu sliku, isti tako, akademski slikar Đuro Seder, uradio je osim postaja križnoga puta i šest vitraja (Navještenje, Rođenje, Krštenje, Posljednje Večera, Raspeće i Uskrsnuće. U prezbiteriju na lijevoj strani prezbiterija (gledano od ulaza u crkvu) nalazi se skulptura Gospina lika koje je uradio akademski kipar Stipe Sikirica.

U budućnosti, planira se uređenje i obnova eksterijera, odnosno vanjski dio crkve te uređenje crkvenog dvorišta.