Kao i svake godine u prosincu, i ove godine EU sprema godišnje zaključke o napretku zemalja koje se nalaze u procesu proširenja. Tjedan dana pred samit europskih lidera u Bruxellesu države zapadnog Balkana ubrzano rade na preostalim otvorenim pitanjiima i kriterijima kako bi dobile što pozitivnije ocjene zemalja članica i napravile pomak na svom europskom putu.

U Bruxellesu je posljednjih mjeseci prevladavalo i očekivanje da bi do novogodišnjih praznika i BiH trebalo napraviti „proboj" ka unutrašnjem konsenzusu, a samim tim i napretku u procesu eurointegracija.

Komesar za proširenje EU Štefan Fuele je u više navrata iznosio nadu da je dogovor oko primjene presude u predmetu Sejdić -Finci "pitanje dana a ne mjeseci". Samo sedam dana pred završni europski samit za ovu godinu, na pitanje „šta slijedi za BiH" u Europskoj komisiji kažu da bi to pitanje najprije trebalo postaviti bh. liderima.

- To je dobro pitanje za političke lidere u BiH jer su oni ti koji moraju da postignu kompromis i dogovor o otvorenim pitanjima kao što su primjena Sejdić-Finci presude i s tim u vezi, izbor članova Predsjedništva. U trenutku kada se oni dogovore, a taj termin je već odavno prekoračen, tada možemo očekivati i reakciju EU, i što je najvažnije za zemlju i narod, tada će BiH ponovo moći napredovati na svom europskom putu - kaže za DW glasnogovornik komesara za proširenje Peter Stano.

U Europskoj komisiji kažu da ne žele komentirati odluku Tužiteljstva BiH da pokrene istragu o neiplementaciji presude Sejdić-Finci i gubitku 45 milijuna eura iz fondova pretpristupne pomoći. Službeni stav Bruxellesa jeste da su takve odluke unutrašnje pitanje svake zemlje.

- Do smanjenja fonda za BiH za 45 milijuna eura (što je više od polovine sredstava predviđenih IPA programom za BiH za 2013. godinu) došlo je zbog nemogućnosti političara da se dogovore i krenu naprijed - kažu u Europskoj komisji.

- Mi možemo iskoristiti ovaj novac na način na koji je to i predviđeno, a to je za pomoć pretpristupnom i pristupnom procesu zemalja. Ne možemo da opravdamo i odvajamo novac europskih poreznih obveznika koji bi trebalo da ide za pomoć na putu ka EU zemlji koja samo stagnira - rekao je Stano.

Stano ponavlja da će se tih 45 milijuna eura, koje su prvobitno bile namijenjene BiH, prenijeti dijelom na stambeno zbrinjavnje raseljenih u regionu, a dijelom za podršku implementaciji dogovora o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, kao pomoć srpskoj zajednici na sjeveru Kosova.

Zemlje članice EU su i u listopadu i u studenom razgovarale o situaciji u BiH i ponovile zabrinutost zbog nepostojanja unutrašnjeg konsenzusa i zaostajanja zemlje na putu evrointegracija. I dalje se ostavlja mogućnost da se do kraja ove godine postigne sporazum o primjeni presude Sejdić-Finci i time upiše jedna pozitivna stavka u godišnji izveštaj o napretku BiH. U Bruxellesu kažu da je „sve moguće", ali i da su itekako svjesni mnogih propuštenih šansi, očekivanja i planova kada je riječ o eurointegracijama BiH.