Predsjedavajući i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Mladen Ivanić susreli su se danas u Beogradu s predsjednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem s kojim su razgovarali o brojnim pitanjima značajnim dvije zemlje, uključujući i pitanje razgraničenja.

Granica BiH i Srbije duga je 335 kilometara, a sporna su područja oko hidroelektrana "Zvornik" i "Bajina Bašta", potom dio kroz koji prolazi pruga Beograd-Bar i dio oko općine Priboj u Srbiji, koja je razdvojena teritorijom općine Rudo. Vučić je ocijenio da će komisije za utvrđivanje granice između dvije zemlje postići napredak nakon današnjih razgovora, ponovivši da bi Srbija željela da hidroelektrane u cjelini budu u Srbiji, a predloženo je i da se na teritoriji Priboj i Rudo uradi razmjena teritorija metar za metar.

Razgovarano je i o unapređenju prijateljskih odnosa te o tome kako gledati ka budućnosti i kako izbjeći sve što bi moglo biti problematično za neku od dvije zemlje, a dio sastanka bio je posvećen bio i infrastrukturnom pitanju izgradnje puta Beograd-Sarajevo. Vučić kaže da će Srbija prihvatiti što se dogovori u BiH.

''Dok Srbija ne zauzme drugačiji stav o pitanju Kosova, isti stav kao Srbija imat će BiH i to izuzetno cijenimo. Želimo dalje unapređivati naše odnese'', kazao je Vučić, podsjećajući da Srbija poštuje integritet BiH. Vučić je naglasio da su ekonomski odnosi između dvije zemlje iznad političkih koje, kaže, ne bi ocijenio kao loše, dodajući da vanjskotrgovinska razmjena u prvih deset mjeseci iznosila milijardu i 424.000.000 eura, a ona raste za 200 milijuna eura svake godine što BiH svrstava na mjesto najznačajnijih vanjskotrgovinskih partnera Srbije i obrnuto.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović je izrazio optimizam da će pitanje granica biti uskoro riješeno, dodajući da je prihvatljiv ponuđeni prijedlog za razmjenu teritorija metar za metar, ali je pozvao da se još razgovara o tome zbog složenosti političkih prilika u BiH. ''Ovaj način je pravičan za obje strane, ali zbog složenosti odnosa u BiH teže se dogovaramo i kada je koridor Sarajevo-Beograd u pitanju, ali oi kada se radi o pitanju razgraničenja'', istaknuo je Čović. Dodao je i da je bilo drugih važnih pitanja o kojima se razgovaralo, naglašavajući da su ekonomski odnosi u uzlaznoj putanji te da tako treba nastaviti raditi.

Članovi Predsjedništva BiH stigli su sinoć u Beograd na poziv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, a tokom susreta razgovarano je o bilateralnoj ekonomskoj suradnji, i međunarodnoj i regionalnoj suradnji, ekonomskim integracijama, obrambenoj i sigurnosnoj politici. U nastavku posjete članovi Predsjedništva BiH trebali bi razgovarati s premijerkom Srbije Anom Brnabić o načinima za unapređenje odnosa dvije zemlje, jačanju ekonomske suradnje i evropskim integracijama, a potom i s predsjednicom Narodne skupštine Srbije Majom Gojković. Posljednji put državni vrh Srbije i BiH na ovom nivo se sastao u rujnu ove godine kada je Vučić bio u službenoj posjeti BiH. Prije toga, Izetbegović je bio u posjeti Beogradu krajem lipnja ove godine, na inauguraciji Vučića.