Predstavnici komunalnih službi, uz podršku žandarmerije, jutros oko tri sata srušili su objekt Islamske zajednice u Zemun Polju u Beogradu.

Tu je vijest za Al Jazeeru potvrdio Muhamed Jusufspahić, predsjednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije.

Mještani navode da je nekoliko stotina pripadnika Žandarmerije blokiralo građanima pristup objektu kako bi vlasti izvršile rušenje.

Jusufspahić je rekao da je u Zemun Polje došlo deset autobusa policajaca, ali da su u takvim situacijama vjernici najjači. "Kad su nas palili, bili smo najjači", rekao je on.

On je u objavi na svom Facebook-profilu napisao da je riječ o napadu na muslimane Srbije.
 

Reakcije na rušenje

Povodom rušenja džamije u Zemun Polju reagirali su narodni izaslanici Muamer Zukorlić (BDZ Sandžaka) i Enis Imamović (SDA Sandžaka).

"S ogorčenjem sam primio vijest da je u posljednjoj predramazanskoj noći u Zemun Polju u Beogradu, od strane općinskih organa uz nazočnost jakih policijskih snaga srušena džamija podignuta bez građevinske dozvole.

Ovaj čin je za svaku osudu i ukazuje na izuzetno teško stanje muslimana u Beogradu koji nemaju mogućnost da ostvaruju svoju zakonom zagarantiranu vjersku slobodu i druga kolektivna i individualna prava što potvrđuje i činjenica da desetljećima ne uspijevaju dobiti prostor za muslimansko mezarje", napisao je Zukorlić.

Enis Imamović je kazao da je napravljen i konkretan korak podjele na "Vučićeve muslimane" i one koji to nisu.

"Rušenje džamije u Zemun Polju uz ogromno prisustvo žandarmerije, policije i primjenu sile nije nikakvo iznenađenje.

Naročito nije iznenađenje od režima koji je oslobodio huligane koji su palili Bajrakli džamiju u Beogradu uz obrazloženje da to 'nije šteta većeg obujma'", istaknuo je Imamović

Rušenje džamije osudila je i Islamska zajednica u Srbiji na čelu s Mevludom Dudićem.

"Ovo je još jedan pokazatelj o primjeni dvojnih standarda na štetu muslimana koji žive u ovoj državi.

Pripadnici islama na području Muftijstva beogradsko-novosadskog ionako žive u teškim uvjetima i lišeni su elementarnih vjerskih prava, kao što su vjerski objekti, muslimanska groblja i drugo.

Posebno nam teško pada što je slika srušene džamije i Beograda otišla u svijet umjesto ramazanske čestitke", ističe se u priopćenju IZ-a u Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru.

'Uskraćivanje prava'

Beogradski muftija Mustafa Jusufspahić potvrdio je za Al Jazeeru da je srušen dio zgrade, i to više od onoga što su vlasti rekle da treba srušiti.

"Srušili su dva kata i ostavili jedan red. Sad je ta zgrada neupotrebljiva u svakom smislu, jer je rastresena i opasna po ljude", rekao je on.

Jusufspahić je rekao da apelira na javnost da osudi taj čin "uskraćivanja prava muslimana Beograda da imaju svoj molitveni prostor u mjestu gdje ima muslimana".

Napomenuo je da je jučer s općinskim vlastima dogovoreno da se ovaj problem riješi razgovorom, ali da je akcija rušenja izvršena "ratnim planom" s neviđenim brojem pripadnika Žandarmerije.

Mještani su rekli da je sinoć po dolasku na mjesto rušenja džamije priveden glavni imam Medžlisa Zemun Emin-ef. Zejnulahu. On je nakon saslušanja pušten.

Prethodno obećanje

Prethodno su predstavnici Općine Zemun odgodili planirano rušenje nelegalno izgrađenog mesdžida Islamske zajednice Srbije zbog velikog broja okupljenih građana koji se tome protive.

Predstavnici komunalnih službi i policije u četvrtak su se s građevinskim strojevima pojavili ispred objekta u Zemun Polju, gdje ih je zatekao veliki broj građana i parkiranih automobila.
 

Nakon razgovora predstavnika Islamske zajednice i općinskih vlasti odlučeno je da se akcija odgodi, a razgovori nastave na višem nivou.

Glavni imam Medžlisa Zemun Emin-ef. Zejnulahu pozvao je okupljene da ostanu mirni i potvrdio da su od općinskih vlasti dobili poziv da tijekom narednog tjedna pokušaju pronaći rješenje.

"Istina je da je Srbija jedna od najvećih zemalja na Balkanu s ilegalno izgrađenim objektima. Kao i cijelo ovo naselje ovdje. Ako netko želi srušiti ovaj nelegalni objekt, mi smo predali zahtjev za legalizaciju, mi smo u procesu ozakonjenja. Ako neko želi ovo otklonizi onda netko želi da otkloni i nas, a ovo treba postojati sve dok postojimo mi, zato što je ovo naše pravo koje nam garantiraUstav Republike Srbije, a to je sloboda vjere", rekao je Zejnulahu.

Bez građevinske dozvole

Kako je ranije priopćeno iz Islamske zajednice Srbije, vlasti Beograda zakazale su rušenje mesdžida u Zemun Polju za danas u osam sati.

Policijski kordon i inspekcija povukla se oko 9:30 s prostora ispred mesdžida, a, kako navode prisutni, medijima je bio zabranjen pristup.

Beogradski muftija Mustafa-ef. Jusufspahić rekao je za Al Jazeeru da je razlog rušenja nepostojanje građevinske dozvole za objekata mesdžida i dodaje da je u tom naselju 300 do 500 objekata izgrađeno bez građevinske dozvole, kao i sama mjesna crkva.

"Vlasti su u rušenje krenule na Spasovdan, slavu Grada Beograda, i to je 'veliki poklon' koji nam je dao ovaj grad. Mi se pripremamo za ramazan, koji nastupa u subotu . Radi se o nerazumijevanju vlasti i nadam se da ćemo se dogovoriti i naći kompromisno rješenje", rekao je Jusufspahić.

Predviđeno je da objekt sadrži učionice za vjersku poduku, mekteb, a u Zemun Polju, prema riječima muftije, živi blizu 500 muslimanskih obitelji.