Kineski ledolomac naišao je na debeli led i zbog svoje sigurnosti nije u stanju nastaviti put do ruskog broda, izjavila je Andrea Hayward-Maher iz Australske agencije za pomorsku sigurnost. Temperatura zraka oko broda je plus osam stupnjeva, članovi ekspedicije izlaze na palubu, porukama i elekroničkom poštom dopisuju se sa svojim najmilijima.

Alternativa za spašavanje ima. Ako se ni australski ledolomac ne probije, na kineskome je helikopter. On može prevesti posadu Akademika na sigurno. A do tada, znanstvenici i gosti iskoristit će vrijeme kako bi još više doznali o promjenama koje su se u posljednjih sto godina događale na Antarktici. Do sada su napisane čak 22 'debele' knjige o vjetrovima, količinama ugljičnog dioksida, padalinama pa i broju tuljana.

Ruski znanstveni brod Akademik Šokalski krenuo je 28. studenoga s Novog Zelanda na Antarktiku. Na njemu su bila 74 putnika - znanstvenici, turisti i članovi posade. Ekspedicijom su trebali obilježiti 100. obljetnicu putovanja slavnog australskog istraživača Douglasa Mawsona na Antarktiku. No brod je u utorak, 24. prosinca, ostao zarobljen u ledu. U pomoć su mu poslana tri ledolomca. Kineski ledolomac Snježni zmaj trebao je prvi stići, no morao prekinuti misiju spašavanja.