Istraživanje objavljeno u časopisu Lancet Public Health, Američkog udruženja za rak analiziralo je unazad 20 godina prikupljene podataka o dijagnozama raka kod odraslih Amerikanaca u dobi od 25 do 84 godine i pronašla iznenađujuće povećanje stope oboljenja kod ljudi između 25 i 49 godina, osobito u tipovima povezanim s pretilošću.

Od ukupno 12 ispitanih tipova karcinoma povezanih s pretilošću, ovih 6 tipova, koji se uobičajeno javljaju kod bolesnika u 60-im i 70-im godinama, sve su prisutniji u mlađoj populaciji stanovništva:

Kolorektalni karcinom (rak debelog crijeva)
Rak endometrija
Rak žučnog mjehura
Rak bubrega
Rak gušterače
Multipli mijelom (rak krvi ili rak plazma stanica)

Kod osoba u dobi od 25 do 29 godina zabilježen je najveći porast raka bubrega, s prosječnim godišnjim porastom od 6,23 posto, dok je u populaciji od 30 do 34 godine najveći porast zabilježen u pojavi multipli mijeloma – čak 2,21 posto, prenosi Večernji list.

U mlađoj odrasloj populaciji primijećen je i porast dvije vrste karcinoma koji nisu povezani s pretilošću:
Gastrointestinalni tumori
Leukemija

Što uzrokuje ovoliki porast?

Premda istraživanje nije bilo usredotočeno na konkretne uzroke povećanja ovih stopa raka, pretpostavka je da je jedan od glavnih krivaca porast broja pretilih osoba u populaciji.

Istraživanjem iz 2018. godine utvrđeno je da je prekomjerna tjelesna težina bila uzrokom do 60 posto svih karcinoma endometrija, 36 posto karcinoma žučnog mjehura, 33 posto karcinoma bubrega, 17 posto karcinoma gušterače i 11 posto karcinoma plaznih stanica koji su se dogodili 2014. godine.

Vezano uz rak probavnog sustava i leukemiju, znanstvenici smatraju da je za rast pojavnosti ovih zloćudnih bolesti krivica na većem postotku autoimunih oboljenja, pretjeranoj upotrebi antibiotika i izloženosti kancerogenim tvarima u okolišu.