Svečano misno slavlje tijekom kojega je u službe čitača i akolita uvedeno četrnaest kandidata Vrhbosanske nadbiskupije koji su završili prvi ciklus formacije Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine slavljeno je u nedjelju, 28. lipnja, u sarajevskoj prvostolnici Srca Isusova. Euharistijsko slavlje predvodio je vrhbosanski nadbiskup metropolit mons. Tomo Vukšić u koncelebraciji s generalnim vikarom Vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađanom Ćosićem, rektorom katedrale preč. Markom Zubakom i još jedanaest svećenika. Liturgijsko pjevanje animirao je Katedralni mješoviti zbor „Josip Stadler“ pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića.
Na početku misnog slavlja nadbiskup Vukšić pozdravio je okupljene istaknuvši da će to slavlje ostati upamćeno kao prvo u Vrhbosanskoj nadbiskupiji tijekom kojega se službe čitača i akolita podjeljuju vjernicima laicima koji će služiti u svojim župnim zajednicama.
„Draga braćo i sestre, srdačan pozdrav svima na početku ovoga euharistijskog slavlja, koje će biti u našoj nadbiskupiji upamćeno kao prvo euharistijskom slavlje, za vrijeme kojega su podijeljene službe čitača i akolita, našoj braći i sestrama, koji će u svojim župnim zajednicama služiti narodu Božjemu, zajedno sa svojim župnicima i drugim svećenicima koji tamo djeluju. Preporučamo i njih i njihovo djelovanje u Božji blagoslov. I naravno, i sebe same sve danas ovdje okupljene, da nas dragi Bog zajedno s njima ponajprije blagoslovi spremnošću na obraćanje, na pokajanje i na želju da u nastavku svoga života svakim danom bivamo sve bolji i bolji“, rekao je nadbiskup.
U homiliji je mons. Vukšić polazeći od odlomka iz Poslanice Rimljanima podsjetio da su svi krštenici po sakramentu krštenja pritjelovljeni Kristu te pozvani živjeti novost života kao udovi njegova mističnog tijela – Crkve.
Istaknuo je da svaki član Crkve, premda ima vlastite darove i poslanje, sudjeluje u zajedničkom poslanju naviještanja Evanđelja i svjedočenja Krista. Podsjetio je na riječi apostola Pavla kako „u jednom tijelu imamo mnogo udova, a nemaju svi isto djelovanje“, naglasivši da svaki vjernik treba vjerno izvršavati službu koja mu je povjerena na dobro cijele crkvene zajednice.
Govoreći o zajedničkom svećeništvu svih vjernika koje proizlazi iz krštenja, nadbiskup je podsjetio na nauk Drugoga vatikanskog sabora istaknuvši da su svi Kristovi učenici pozvani svojim životom, molitvom i djelima svjedočiti Evanđelje. Pojasnio je i odnos između općega i ministerijalnog svećeništva, naglasivši da su oba usmjerena prema izgradnji Kristove Crkve te da svaki vjernik, prema darovima koje je primio, ima svoje mjesto i odgovornost u njezinu životu i poslanju.
Posebno se osvrnuo na važnost uvođenja službi čitača i akolita u mjesnu Crkvu, istaknuvši kako je riječ o važnom milosnom događaju za Vrhbosansku nadbiskupiju.
„Postavljanje u službu čitača i akolita, koji nisu kandidati za ministerijalno svećeništvo, važan je milosni događaj za Vrhbosansku nadbiskupiju. Stoga se radujemo vašoj spremnosti da još više negoli do sada pomognete naviještati Evanđelje i doprinosite liturgijskom životu Crkve“, rekao je.
Podsjetio je potom na odredbe motu proprija Spiritus Domini pape Franje, naglasivši kako Duh Sveti trajno obdaruje Crkvu različitim karizmama koje postaju službe na dobro cijele zajednice.
Govoreći o odluci biskupa Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine da, gdje postoji pastoralna potreba, uvedu službe čitača i akolita, istaknuo je da će novopostavljeni službenici pomagati u naviještanju Božje riječi i liturgijskim slavljima u svojim župnim zajednicama, u skladu s crkvenim propisima i nakon odgovarajuće priprave.
Na kraju homilije zahvalio je kandidatima na njihovoj spremnosti za služenje te ih pozvao da svoje poslanje uvijek vrše u duhu ljubavi.
„Poštovana i draga braćo i sestre čitači i akoliti, hvala vam za vašu otvorenost i spremnost staviti se u službu i pomoći u naviještanju i slavlju Crkve. Hvala i svima koji su osmislili vašu pripravu i aktivno sudjelovali u njezinoj provedbi. I neka dragi Bog blagoslovi vas i zajednice u kojima ćete služiti. Pri tomu, svi trebamo znati i uvijek svjedočiti da je ljubav temelj svih služba u Crkvi. Ona treba biti također temeljni kriterij službe čitača i akolita. Naime, Bog koji je ljubav poziva u službu određene ljude kako bi izbližega i na konkretniji način bili na službi zajednici Crkve, koja treba biti zajednica ljubavi. Stoga je potrebno neumorno naglašavati da se radi o službi kako bi se u lik postavljenih službenika što jasnije ucrtao Kristov lik koji nije došao da bude služen, nego da služi“, poručio je nadbiskup.
Nakon homilije uslijedio je obred uvođenja kandidata u službe čitača i akolita. Nakon prozivke kandidata i njihove potvrde spremnosti za preuzimanje službe, iz biskupovih ruku kandidati za službu čitača primili su Sveto pismo, a kandidati za službu akolita posudicu s kruhom za slavljenje euharistije.
U službu je uvedeno sedam čitača i sedam akolita, među kojima je devet žena i pet muškaraca.
Na završetku misnoga slavlja nadbiskup Vukšić čestitao je novopostavljenim čitačima i akolitima te im zahvalio na spremnosti da služe Crkvi, potaknuvši ih da primljene službe vrše vjerno, odgovorno i u duhu poniznoga služenja Božjem narodu.
Postavljanje u službe čitača i akolita temelji se na odredbama motu proprija Spiritus Domini pape Franje, kojim je omogućeno da se te trajne službe povjeravaju prikladnim vjernicima laicima. Biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine prethodno su donijeli potrebne smjernice i program formacije za njihovo uvođenje na području mjesne Crkve u Bosni i Hercegovini.
Prvi ciklus formacije kandidata za čitače i akolite održavan je od siječnja do ožujka 2026. godine u prostorijama Vrhbosanskoga bogoslovnog sjemeništa i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Sarajevu. Kroz šest dvodnevnih susreta 34 kandidata – 15 za službu čitača i 19 za službu akolita – upoznalo se s poviješću, teološkim značenjem i praktičnim vršenjem službi za koje su se pripremali. Kandidati dolaze iz pet crkvenih područja u Bosni i Hercegovini: Mostarsko-duvanjske biskupije (15), Vrhbosanske nadbiskupije (14), Trebinjsko-mrkanske biskupije (2), Banjolučke biskupije (2) te Vojnog ordinarijata u BiH (1).
Program formacije obuhvatio je povijesno-pravni, biblijsko-teološki, liturgijsko-praktični i komunikacijsko-retorički modul, uz naglašenu duhovnu formaciju kandidata, s ciljem njihova osposobljavanja za odgovorno vršenje službi u liturgijskom i pastoralnom životu mjesnih Crkava.
Više fotografija OVDJE
(kta)
Na početku misnog slavlja nadbiskup Vukšić pozdravio je okupljene istaknuvši da će to slavlje ostati upamćeno kao prvo u Vrhbosanskoj nadbiskupiji tijekom kojega se službe čitača i akolita podjeljuju vjernicima laicima koji će služiti u svojim župnim zajednicama.
„Draga braćo i sestre, srdačan pozdrav svima na početku ovoga euharistijskog slavlja, koje će biti u našoj nadbiskupiji upamćeno kao prvo euharistijskom slavlje, za vrijeme kojega su podijeljene službe čitača i akolita, našoj braći i sestrama, koji će u svojim župnim zajednicama služiti narodu Božjemu, zajedno sa svojim župnicima i drugim svećenicima koji tamo djeluju. Preporučamo i njih i njihovo djelovanje u Božji blagoslov. I naravno, i sebe same sve danas ovdje okupljene, da nas dragi Bog zajedno s njima ponajprije blagoslovi spremnošću na obraćanje, na pokajanje i na želju da u nastavku svoga života svakim danom bivamo sve bolji i bolji“, rekao je nadbiskup.
U homiliji je mons. Vukšić polazeći od odlomka iz Poslanice Rimljanima podsjetio da su svi krštenici po sakramentu krštenja pritjelovljeni Kristu te pozvani živjeti novost života kao udovi njegova mističnog tijela – Crkve.
Istaknuo je da svaki član Crkve, premda ima vlastite darove i poslanje, sudjeluje u zajedničkom poslanju naviještanja Evanđelja i svjedočenja Krista. Podsjetio je na riječi apostola Pavla kako „u jednom tijelu imamo mnogo udova, a nemaju svi isto djelovanje“, naglasivši da svaki vjernik treba vjerno izvršavati službu koja mu je povjerena na dobro cijele crkvene zajednice.
Govoreći o zajedničkom svećeništvu svih vjernika koje proizlazi iz krštenja, nadbiskup je podsjetio na nauk Drugoga vatikanskog sabora istaknuvši da su svi Kristovi učenici pozvani svojim životom, molitvom i djelima svjedočiti Evanđelje. Pojasnio je i odnos između općega i ministerijalnog svećeništva, naglasivši da su oba usmjerena prema izgradnji Kristove Crkve te da svaki vjernik, prema darovima koje je primio, ima svoje mjesto i odgovornost u njezinu životu i poslanju.
Posebno se osvrnuo na važnost uvođenja službi čitača i akolita u mjesnu Crkvu, istaknuvši kako je riječ o važnom milosnom događaju za Vrhbosansku nadbiskupiju.
„Postavljanje u službu čitača i akolita, koji nisu kandidati za ministerijalno svećeništvo, važan je milosni događaj za Vrhbosansku nadbiskupiju. Stoga se radujemo vašoj spremnosti da još više negoli do sada pomognete naviještati Evanđelje i doprinosite liturgijskom životu Crkve“, rekao je.
Podsjetio je potom na odredbe motu proprija Spiritus Domini pape Franje, naglasivši kako Duh Sveti trajno obdaruje Crkvu različitim karizmama koje postaju službe na dobro cijele zajednice.
Govoreći o odluci biskupa Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine da, gdje postoji pastoralna potreba, uvedu službe čitača i akolita, istaknuo je da će novopostavljeni službenici pomagati u naviještanju Božje riječi i liturgijskim slavljima u svojim župnim zajednicama, u skladu s crkvenim propisima i nakon odgovarajuće priprave.
Na kraju homilije zahvalio je kandidatima na njihovoj spremnosti za služenje te ih pozvao da svoje poslanje uvijek vrše u duhu ljubavi.
„Poštovana i draga braćo i sestre čitači i akoliti, hvala vam za vašu otvorenost i spremnost staviti se u službu i pomoći u naviještanju i slavlju Crkve. Hvala i svima koji su osmislili vašu pripravu i aktivno sudjelovali u njezinoj provedbi. I neka dragi Bog blagoslovi vas i zajednice u kojima ćete služiti. Pri tomu, svi trebamo znati i uvijek svjedočiti da je ljubav temelj svih služba u Crkvi. Ona treba biti također temeljni kriterij službe čitača i akolita. Naime, Bog koji je ljubav poziva u službu određene ljude kako bi izbližega i na konkretniji način bili na službi zajednici Crkve, koja treba biti zajednica ljubavi. Stoga je potrebno neumorno naglašavati da se radi o službi kako bi se u lik postavljenih službenika što jasnije ucrtao Kristov lik koji nije došao da bude služen, nego da služi“, poručio je nadbiskup.
Nakon homilije uslijedio je obred uvođenja kandidata u službe čitača i akolita. Nakon prozivke kandidata i njihove potvrde spremnosti za preuzimanje službe, iz biskupovih ruku kandidati za službu čitača primili su Sveto pismo, a kandidati za službu akolita posudicu s kruhom za slavljenje euharistije.
U službu je uvedeno sedam čitača i sedam akolita, među kojima je devet žena i pet muškaraca.
Na završetku misnoga slavlja nadbiskup Vukšić čestitao je novopostavljenim čitačima i akolitima te im zahvalio na spremnosti da služe Crkvi, potaknuvši ih da primljene službe vrše vjerno, odgovorno i u duhu poniznoga služenja Božjem narodu.
Postavljanje u službe čitača i akolita temelji se na odredbama motu proprija Spiritus Domini pape Franje, kojim je omogućeno da se te trajne službe povjeravaju prikladnim vjernicima laicima. Biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine prethodno su donijeli potrebne smjernice i program formacije za njihovo uvođenje na području mjesne Crkve u Bosni i Hercegovini.
Prvi ciklus formacije kandidata za čitače i akolite održavan je od siječnja do ožujka 2026. godine u prostorijama Vrhbosanskoga bogoslovnog sjemeništa i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Sarajevu. Kroz šest dvodnevnih susreta 34 kandidata – 15 za službu čitača i 19 za službu akolita – upoznalo se s poviješću, teološkim značenjem i praktičnim vršenjem službi za koje su se pripremali. Kandidati dolaze iz pet crkvenih područja u Bosni i Hercegovini: Mostarsko-duvanjske biskupije (15), Vrhbosanske nadbiskupije (14), Trebinjsko-mrkanske biskupije (2), Banjolučke biskupije (2) te Vojnog ordinarijata u BiH (1).
Program formacije obuhvatio je povijesno-pravni, biblijsko-teološki, liturgijsko-praktični i komunikacijsko-retorički modul, uz naglašenu duhovnu formaciju kandidata, s ciljem njihova osposobljavanja za odgovorno vršenje službi u liturgijskom i pastoralnom životu mjesnih Crkava.
Više fotografija OVDJE
(kta)





