Nismo svi isti. A naročito nismo budale kojima se svatko može praviti pametan, odgovorio je ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija dvojici američkih diplomata koji su dan ranije optužili političare u BiH da su nesposobni pomoći svom narodu u suočavanju s posljedicama poplava.
Lagumdžija je u verbalnom obračunu s direktorom Misije USAID-a u BiH Davidom Barthom i vojnim atašeom Scottom Millerom u više navrata napisao kako svi u BiH nisu isti, a kako su tvrdnje američkih diplomata da su od donacija ‘krpane’ proračunske rupe paušalne.
Naglašava i to kako tvrdnje Bartha i Millera predstavljaju “nečuveno iskakanje iz diplomatskih normi ponašanja”.

Netočne tvrdnje

Na svom je blogu Lagumdžija poručio kako može razumjeti brigu američkog Veleposlanstva što pomoć žrtvama od poplava u BiH nije bila pravovremena, što nije stigla do svih onako kako se očekivalo, ali kako bh. javnost mora znati kako nedavne tvrdnje iz pisma nisu točne.

- Nažalost, zaboravili su spomenuti i to da se mi u BiH nismo borili samo protiv poplava, nego i protiv birokratskih nepogoda koje su generirane činjenicom da imamo najsloženiji politički sustav s trinaest nesinkroniziranih razina vlasti i s velikim problemom preklapanja nadležnosti. Bilo bi fer da su podsjetili javnost i na to kako je taj sustav u Daytonu napravljen, istaknuo je Lagumdžija. Kao ministar vanjskih poslova smatra nečuvenim iskakanje iz diplomatskih normi ponašanja i potpuno izvrtanje činjenica kako bi se, kako kaže, potkrijepio opasan i pogrešan narativ da su svi političari u BiH isti i uz to nesposobni. Slaže se s činjenicom da su međunarodne institucije stavile na raspolaganje BiH na donatorskoj konferenciji više od pola milijarde eura, ali i naglašava kako je istina da se taj novac ne uplaćuje vlastima u BiH, nego preko međunarodnih organizacija, koje će same ili zajedno s lokalnim vlastima raditi na konkretnim projektima.

Urađeno mnogo

- Zaista bih volio da svi koji to znaju, pa tako i Barth i Miller, upoznaju bh. javnost s informacijom na čiji je račun točno uplaćeno 500 milijuna eura i gdje su otišla sredstva koja spominju u svom priopćenju. Odgovorno tvrdim da nisu niti na jednom računu bilo koje institucije u BiH, naglašava Lagumdžija i dodaje kako je u krajnju ruku neozbiljno davati paušalne ocjene da su donatorska sredstva otišla na ‘krpanje’ proračunskih rupa.

Također podvlači da nije točno da vlasti nemaju nikakav plan i nikakvu ideju kako pomoći žrtvama. Navodi da je Vijeće ministara BiH uplatilo entitetima i Distriktu Brčko 10 milijuna maraka, a da je Vlada FBiH svojim odlukama i aktivnostima izdvojila više od 100 milijuna maraka za saniranje posljedica poplava. Podsjetio je na sve aktivnosti svih razina vlasti oko organiziranja donatorske konferencije i drugih aktivnosti, te ponovno pozvao donatore da se uključe u obnovu.
- Nismo svi isti. Ni mi, ni oni. Nečuveno je tvrditi da su svi isti. I oni i mi. Hvala svima koji nam pomažu ili to žele, ali to ne znači da nam treba držati predavanje svatko tko misli da o nama i našoj zemlji zna više od svih nas. Nismo svi isti. A naročito nismo budale kojima se svatko može praviti pametan, zaključio je na svom blogu Zlatko Lagumdžija.

Američka ocjena stanja

Podsjetimo, Miller i Barth su u četvrtak na svom blogu objavili da su se osobno uvjerili u nesposobnost vlasti u BiH, na svim razinama, odgovoriti na potrebe građana.
- Međunarodne institucije su vlastima BiH osigurale više od pola milijarde eura pomoći za oporavak od poplava. Malo je što od tog novca stiglo do ugroženih građana ili općina. Četiri je mjeseca prošlo od prvih poplava, a bh. političari niti imaju kakav plan, niti čak ozbiljnu ideju koju bi mogli ponuditi za oporavak, naveli su američki diplomati. Oni su, u tekstu “Nečuveno”, istaknuli da su lideri u BiH brzo iskoristili međunarodnu pomoć kako bi “napunili vreće kojima pokrivaju postojeće rupe u proračunu” koje su nastale kao rezultat njihove politike i da je vrlo malo sredstava otišlo za pomoć poplavljenima.
Prema službenim podacima, u svibanjskim poplavama su 43.000 ljudi ostale bez krova nad glavom. Mnogo novca od tada do danas slilo se na razne račune u BiH, a malo je učinjeno na terenu. Prepucavanja političara, lokalnih vlasti s višim razinama, a sada i najvećih dužnosnika s međunarodnim diplomatima skreću pozornost sa stvarnog stanja, a to je da zima ide i da su stradali u poplavama ostavljeni sami se snalaziti za smještaj u kojem će prezimiti.

Dnevni list