Brojni prosvjednici okupili su se ispred sjedišta Deutsche Bank u Kijevu, optužujući banku za povezanost s korupcijskim skandalima u koje su umiješani Janukovič i članovi njegove obitelji.

Očekuje se da će Janukovič, koji se vratio na posao nakon "teške dišne infekcije", nastaviti tražiti izlaz iz političke krize. Njegov prvi zadatak bit će imenovanje novog premijera koji bi trebao zamijeniti Mikolu Azarova, Janukovičeva saveznika koji je 28. siječnja podnio ostavku pod pritiskom prosvjednika.

Predsjednik parlamenta Volodimir Ribak kazao je zastupnicima uoči nove sjednice parlamenta koja treba početi sutra da se Janukovič i dalje planira konzultirati s oporbenim čelnicima oko izbora novog premijera.

Janukovič je prošlog tjedna ponudio određene koncesije oporbi, uključujući odustajanje od spornog protuprosvjednog zakona i uvjetnu amnestiju za uhićene prosvjednike. Oporbeni čelnici, koji su dobili snažnu potporu i obećanje o financijskoj pomoći od SAD-a i europskih zemalja, tražili su dodatne koncesije. Osim predsjednikove ostavke i novih izbora, oporba želi bezuvjetno oslobađanje svih uhićenih prosvjednika, te povratak na stari ustav koji je davao veću moć parlamentu u odnosu na predsjednika, prenosi Reuters.

Američki i europski dužnosnici kazali su da razmatraju odobravanje velikog zajma dugovima opterećenoj Ukrajini. Šefica europske diplomacije Catherine Ashton, koja bi sutra trebala doputovati u Kijev, najavila je da se priprema paket gospodarske pomoći koji bi bio dostupan Ukrajini ako ta zemlja pokrene proces tranzicije prema novom političkom sustavu i novim izborima.

Moskva je Kijevu dosad isplatila tri milijarde dolara, ali je zamrznula isplatu sljedeće tranše od dvije milijarde dolara, ustvrdivši da želi pričekati s isplatom do imenovanja novog ukrajinskog premijera i vlade.