Svaki narod voli svoju postojbinu makar kakva ona bila, ali malo koji narod ima sreću graditi svoju opstojnost na prostoru takvih prirodnih ljepota klimatskih i kulturoloških raznolikosti kakvima obiluje općina Rama. Jedinstvenu ljepotu Rame predstavljamo upravo u obilježavanju Svjetskog dana čistih planina koje se kod nas prvi put održalo sinoć u motelu Rama, te ima za cilj da se tradicionalno obilježava svake godine.

Zahvaljujući Fondu za zaštitu okoliša  HNŽ koji je prepoznao ideju Turističko – ekološke organizacije Rama započeli su aktivnosti povodom obilježavanja Svjetskog dana čistih planina u koje su uključene i sve udruge na području općine, te Osnovna škola fra Jeronima Vladića Ripci. Otvorile su se teme Međunarodne organizacije zaštite okoliša koje su vrlo aktualne i koje se provode u svijetu.

Cilj okruglog stola je okupiti mlade da postanu aktivni u lokalnim zajednicama, te im pokazati kako stečene vještine, znanja i shvaćanje ekologije primjeniti u svakodnevnom životu, upoznati ih s projektnim aktivnostima o recikliranju, čuvanju prirode i zdravom životu kako bi i sami mogli postati promotorima zdravog života i života u skladu s prirodom. Predstavljen je priručnik “Upoznajmo planine svoga kraja“ koji će biti dodatna literatura učenicima, prosvjetnim djelatnicima, te svim drugima kojima se nađe u rukama.

Uvodničar je bio gospodin dr.sc. Jerko Pavličević koji je inicijator i pokretač svega ovoga zbog čega mu uvelike možemo zahvaliti. On je pričao o stanju o ekologiji i ekološkim problemima u Europi i kod nas. Gospodin Zvonko Faletar, predsjednik ekološke udruge“ Izvor“ govorio je o vodama i vodnim resursima, te inženjer šumarstva Vedrana Jurić rekla je nešto o šumama i na kraju suinicijator obilježavanja, magistra znanosti o okolišu, Ekologije Irena Rozić pripremila je kratki videofilm o planinama koji je ostavio fascinantne utiske na sve prisutne.

Za okruglim stolom se također raspravljalo o daljnjim aktivnostima koje će se održati 3. listopada kada će biti održano završno obilježavanje dana planina u kojem će sudjelovati djeca Osnovne škole fra Jeronima Vladića koje će biti popraćeno nogometnim natjecanjima, igrokazima, planinarenjem, prigodnim nagradama, te glazbom.

Bit svega ovoga jest da spriječimo, makar i u maloj mjeri,daljnju ekološku katastrofu u kojoj se nalazimo, da djeci i mlađim naraštajima damo do znnanja da je u ekologiji i očuvanju okoliša budućnost, da će njihov život bit bolji i zdraviji ako budu ekološki osviješteni. Svjedoci smo da nitko ne želi odlagalište u svom dvorištu, da je svijest po tom pitanju jako niska i da društvo u cjelini nema pravu percepciju, a ni odnos prema otpadu i njegovom tretiranju. On danas prema europskim standardima nije smeće već resurs u kojem se krije novac.

Obilježavanjem planinskog dana stavlja se naglasak na odgovornost svakoga od nas i naše ponašanje, jer sva ova blagodat  je nasljeđe naših predaka i budućnost naših potomaka.
 
Marija Ćališ, magistra znanosti o okolišu, Ekologije