Budimir je istaknuo kako u zemlji nema dovoljno specijaliziranih timova koji bi sami obavili taj posao. Njegov je zahtjev sada proslijeđen na razmatranje hrvatskim vlastima.

Prema procjeni Jamina Ferizovića, predsjednika Veterinarske komore FBiH, životinjska se trupla moraju zbrinuti najkasnije 72 sata od trenutka uginuća jer u protivnom prijeti izbijanje zaraza. U FBiH imaju tek dvije mobilne spalionice manjeg kapaciteta u kojima je ta trupla moguće uništititi pa veterinarski stručnjaci sugeriraju iskapanje dubokih jama u kojima bi se leševi spaljivali.

Dio životinjskih leševa trebao bi biti neškodljivo spaljen u Hrvatskoj i Srbiji koje su već ponudile takvu vrstu pomoći.

Uz uklanjanje uginulih životinja u BiH veterinari upozoravaju i na nužno cijepljenje stoke koja je preživjela kako bi se spriječila zaraze antraksom.

Vodostaj Save u općinama u Bosanskoj Posavini opada pa se stanje postupno normalizira. Na području Odžaka i u središnjem dijelu Posavske županije još su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava, izvijestila je jutros bosanskohercegovačka Agencija za vodno područje Save.

Vodostaj Save pada u prosjeku centimetar na sat, no u mjestima poput Bosanskog Šamca voda i dalje prekriva ulice i visoka je jedan metar. To za sada onemogućuje provedbu dezinfekcije te mjera zaštite od insekata i glodavaca.

Vodotok Save još predstavlja prijetnju na području Brčkog jer je razmočen nasip kod mjesta Vučilovci pa i dalje postoji mogućnost njegova pucanja. U ostalim dijelovima BiH nastavlja se raščišćavanje ruševina.

Maglaj, koji je najteže pogođen grad u Federaciji BiH, dobio je struju i vodu. Načelnik općinskog stožera civilne zaštite Anto Maglica rekao je kako se i dalje uklanjaju mulj i smeće iz prigradskih naselja. Aktivirao se velik broj klizišta i to je sada poseban problem, kazao je Maglica za BH Radio 1.

U Doboju, koji teritorijalno pripada Republici Srpskoj, strujna mreža još nije u cijelosti osposobljena, a voda u vodovodnoj mreži za sada je samo za tehničku uporabu.

Sarajevski Dnevni avaz danas prenosi da se pojavio problem s odlaganjem glomaznog otpada koji je voda ostavila na dobojskim ulicama. Prema nalogu mjesnoga kriznog stožera, on se odlaže na graničnom području prema općini Usora. Stanovnici te općine, koja je pretežno naseljena Hrvatima, strahuju da će se na taj način onečistiti bunari, ali i drugi izvori. Dobojski krizni stožer objašnjava da se otpad odvozi na sporno područje jer nije moguće prići uređenom gradskom odlagalištu.

Umirovljeni general vojske bosanskih Srba Momir Zec, kojega je vlada RS-a postavila za povjerenika za Doboj, obećao je da se otpad više neće slati prema Usori. Policiji je dan nalog i ona će to zabraniti, kazao je Zec, umirovljeni general koji je zapovijedao postrojbama vojske bosanskih Srba na području Tuzle.