Apple je u ranoj fazi razvoja tehnologije sučelja mozak-računalo, na čijem razvoju surađuju s kompanijom u koju su novac uložili Gates i Bezos.

Način upravljanja uređajima poput telefona i računala u budućnosti bi se mogao radikalno promijeniti.

Danas gotovo svi za upravljanje telefonima koristimo ekrane osjetljive na dodir, dok se računalima najčešće upravlja putem miša i tipkovnice, iako mali dio korisnika ponekad koristi i glasovne naredbe za određene opcije.

No umjesto dodira ekrana prstom ili glasovnih naredba, u budućnosti bi s telefonima i računalima mogli upravljati - mislima.
Inovacija

Da tako nešto nije nemoguće možemo vidjeti na primjeru Muskova Neuralinka koji je, ugradnjom čipa u mozak, paraplegičarima omogućio igranje videoigara, objavljivanje sadržaja na platformi X itd.

Na sličnom sučelju između mozga i računala sada radi i Apple te je kompanija u ranoj fazi razvoja ove tehnologije. Apple ne razvija sam hardver, već surađuju sa Synchronom, privatnom tvrtkom u koju su novac, među inim, uložili i Bill Gates i Jeff Bezos.

Za razliku od Muskova uređaja koji se ugrađuje u mozak, Synchronov uređaj nazvan Stentrode napravljen je poput stenta i ugrađuje se na sam mozak tako da sam postupak nije invazivan poput Neuralinkova implanta.

Jednom kada se postavi na mozak, Stentrode koristi elektrode za prepoznavanje moždanih signala i onda te signale “prevodi” u navigaciju tako da se uređajima može upravljati bez fizičkih dodira. U posljednjih šest godina, Synchrome je postavio svoje uređaje u 10 osoba.

Korak prema - kiborgu?

Jedna od njih je i Mark Jackson, osoba koja boluje od amiotrofične lateralne skleroze. Novinari The Wall Street Journala posjetili su ga u njegovom domu gdje je on testirao Stentrode s Appleovim Visionom Pro.

Iako je mogao upravljati uređajem, Jackson je objasnio kako je navigacija korištenjem Stentrodea puno sporija u odnosu na tipičnu interakciju s računalom i pametnim telefonom, a također upravljanje je sporije u odnosu na Neuralinkov N1 implant koji može primiti puno više podataka jer koristi puno više elektroda.

Dr. Tom Oxley, izvršni direktor i suosnivač Synchrona pohvalio je Apple za koji kaže da pomaže u uspostavi nove “paradigme sučelja” u okviru koje se moždani signali formalno prepoznaju uz dodir, glas i tipkanje, čime se otvaraju nove mogućnosti za ljude koji žive s paralizom.

U posljednje je vrijeme ostvaren veliki napredak u tehnologiji sučelja između mozga i računala, a za njeno širenje prihvaćanje u SAD-u bit će potrebna dozvola Agencije za hranu i lijekove, što se ne očekuje tako skoro.

Iako će ova tehnologija, dakle, omogućiti upravljanje Appleovim uređajima mislima, odnosno bez fizičkih dodira ekrana i kontrolera, ona neće biti namijenjena svima već samo paraliziranim osobama koje ne mogu samostalno upravljati iPhoneom, iPadom ili Visionom Pro, piše Gizmodo.

To možemo očekivati barem na početku, no u nekoj daljoj budućnosti stvari bi se mogle promijeniti te je i Elon Musk više puta spomenuo kako bi i zdravi ljudi mogli postaviti čipove u svoje mozgove (jednom kada se dokaže da je tako nešto sigurno) te tako možda čak dobiti i neke nadljudske sposobnosti čime bi, u biti, postali neka vrsta kiborga.