Riječ je o 68. godišnjici pokolja poraženih vojski u Drugom svjetskom ratu, ali i mnogih civila. Godišnjicu organiziraju Počasni blajburški vod, ured Hrvatske inozemne pastve te biskupske konferencije Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Nakon pozdravnog govora u ime pokrovitelja Tomislava Tolušića, župana virovitičko-podravskog, te potpredsjednika pokrajinskog parlamenta u Klagenfurtu Josefa Lobniga, spomen-misu predvodit će mons. dr. Marin Barišić, splitsko-makarski nadbiskup.

Nakon mise bit će molitva za žrtve islamske vjeroispovijesti te još nekoliko pozdravnih govora, a sve će završiti polaganjem vijenaca. Za hrvatsku povijest i publicistiku danas zacijelo nema zamršenije i emocionalno obojenije teme od zbivanja na jugoslavensko-austrijskoj granici tijekom svibnja 1945. godine, kada su u tajnovitim okolnostima život izgubili stotine tisuća ljudi. Mnogi su pokušavali prodrijeti u duboko zakopanu tajnu, no nisu uspjeli jer su izvršitelji zločina nastojali obrisati svaki trag o svom zločinu, tako da nije ostavljen ni popis žrtava, niti su obilježeni grobovi.

I dan danas seljaci prevrću kosti, vojne oznake, municiju i ostale jezovite ostatke tih dana na liniji Slovenj Gradec - Dravograd - Bleiburg. Premda je na samom Bleiburškom polju počinjeno manje ratnih zločina s obzirom na broj zločina koji su uslijedili kasnije, Bleiburg je bio posljednji plamen vjere i nade u spas, a danas je simbol stradavanja Hrvata. (hrt)