U Federaciji Bosne Hercegovine građani koji to žele imaju mogućnost da sebi uplaćuju staž (dobrovoljno osiguranje). Trenutno je taj iznos 259,93 KM, pa su se pojedini građani obratili redakciji Faktora pitajući zašto ne mogu uplaćivati i više kako bi imali i veću mirovinu.

- Zašto ja ne bih mogao uplaćivati sebi više novca za staž ako imam, kako bih kada steknem uvjete za umirovljenje imao i veću mirovinu? To je ono što me zanima jer očigledno je da će sa ovim iznosom i mirovina biti minimalna. I također me zbunjuje što mora da im se kod predaje zahtjeva za dobrovoljno osiguranje priloži i liječničko uvjerenje! Znamo da se kod zasnivanja radnog odnosa traži liječničko uvjerenje, a ovdje je uvjet da niste u radnom odnosu - pita se 60-godišnji Sarajlija.

Pojašnjenje smo potražili u Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje.

- Iznos dobrovoljnog osiguranja baziran je na prosječnoj plaći, kao da plaćate doprinos za mirovinsko na prosječnu plaću. Za jednu godinu dobrovoljnog osiguranja osiguranik bi pri obračunu mirovine ostvario jedan bod.

Dakle, osnovica osiguranja je jedna i bazirana je na prosječnoj plaći. Ove godine iznosi 259,93 KM mjesečno. Zakon o mirovinskom  i invalidskom osiguranju je naveo da osoba koja nije osiguranik u obaveznom osiguraju može se osigurati na dobrovoljno osiguranje.

Uvjeti su da ima prebivalište na teritoriji Federacije ili Brčko distrikta i da ima opću zdravstvenu sposobnost, ako je starije od 15 godina, a najkasnije do navršene 65. godine, te ako je državljanin Bosne i Hercegovine - navodi nam Tomislav Kvesić, glasnogovornik Federalnog zavoda za mirovinsko  i invalidsko osiguranje.

Upitali smo zašto se kod zahtjeva za uplaćivanje dobrovoljnog osiguranja mora dostaviti liječničko uvjerenje.

- Zbog odredbe o općoj zdravstvenoj sposobnosti treba donijeti liječničko uvjerenje - rekao nam je Kvesić.

Na uplatu dobrovoljno osiguranja se odlučuju osobe koje pred odlazak u mirovinu saznaju da im poslodavci nisu uplaćivali redovno staž i da imaju "rupe" u stažu.