Za 911 osoba koje se nalaze u Središnjoj evidenciji nestalih osoba utvrđeno je da su žive jer su im nakon rata izdati neki identifikacijski dokumenti.

Riječ je o nenamjernim greškama obitelji čiji su se nestali članovi nakon nekog vremena pojavili živi, ali o tome nisu obavijestile instituciju kojoj su prijavile nestanak.

Lejla Čengić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH, pojasnila je da je u Središnjoj evidenciji nestalih osoba, koja sadrži podatke o 34.964 osobe, u tijeku postupak verifikacije, odnosno provjere identiteta osobe u okviru svih raspoloživih evidencija koje su se vodile ili vode u BiH.

Prema Čengić, u tijeku je provjera i vjerodostojnosti podnesenih prijava o nestanku osoba.

“Nakon završenog procesa verifikacije, svaka nestala osoba imat će dosje u elektronskoj i u printanoj formi, koji će sadržavati minimum podataka predviđenih Zakonom o nestalim osobama BiH. Do sada je verificirano 21.650 nestalih osoba”, kazala je Čengić.

Nakon verifikacije sve osobe koje se nalaze u bazi podataka neće imati status nestalih jer je među njima određeni broj i onih koje su žive.

U svakom konkretnom slučaju tijekom verifikacije, kako je rekla Čengić, provjerava se baza Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA). Ukoliko se utvrdi da je osobi nakon završetka rata izdat neki od identifikacijskih dokumenata, pretpostavlja se da je živa.

Provjere se vrše po osobnim podacima, matičnim brojevima, kao i preko Ministarstva unutarnjih poslova (MUP).

Za 90 osoba koje su prijavljene da su nestale kao maloljetne, utvrđeno je da su žive.

Od proteklog rata do danas je ekshumirano i identificirano oko 22.500 osoba, oko 2.600 je ekshumirano ali nije identificirano. Prema podacima Instituta za traženje nestalih osoba u BiH, oko 7.000 osoba se vode kao nestale.