Nacionalna skupština kojom dominira oporba proglasila je u ponedjeljak "stanje uzbune" u Venezueli gdje se događa prehrambena i sanitarna katastrofa nakon 100 sati bez struje. Uredbu je predao parlamentu njegov predsjednik Juan Guaido, ujedno i samoproglašeni privremeni predsjednik kojega je priznalo pedesetak zemalja.

Unatoč polaganom vraćanju struje u nekoliko četvrti u Caracasu, stanje je i dalje kaotičnu za većinu stanovništva: teško se domoći hrane i vode po prihvatljivoj cijeni.

Posljedica korupcije

Struje u većini zemlje i dalje ima samo mjestimice nakon što je nestala u četvrtak, a predsjednik Nicolas Maduro za to je okrivio sabotažu glavne hidroelektrane u zemlji uz potporu SAD-a.

Njegovi kritičari inzistiraju da je to posljedica više od deset godina korupcije i lošeg upravljanja.

Vlasti još nisu posve objasnile zašto je došlo do nestanka struje i kada bi uzrok mogao biti otklonjen, prenosi Hina.

Ministar za informiranje Jorge Rodriguez najavio je da će, po nalogu predsjednika Madura, i utorak biti proglašen neradnim danom.

Guaido je ponovno pozvao narod da u utorak prosvjeduje.

Po ustavu, proglašavanje stanja uzbune - što je faza koja prethodi izvanrednom stanju - teoretski otvara vrata dopremi humanitarne pomoći koja se nalazi na granici s Venzuelom i koju blokira vlada jer tvrdi da je to zamaskirani pokušaj američke vojne intervencije.

SAD povlači osoblje

Sjedinjene Države povući će kompletno diplomatsko osoblje koje se još nalazi u njihovoj ambasadi u Caracasu zbog pogoršanja krize u Venezueli, objavio je državni tajnik Mike Pompeo.

"Ta odluka odraz je pogoršanja stanja u Venezueli kao i procjene da je nazočnost diplomatskog osoblja u američkoj ambasadi postala ograničenje za politiku SAD-a", napisao je Pompeo na Twitteru.

Nije rekao kada će točno osoblje biti povučeno iz veleposlanstva u Caracasu.

SAD priznao Guaida za privremenog predsjednika

Predsjednik Venezuele objavio je 23. siječnja prekid diplomatskih veza sa Sjedinjenim Državama, koje su priznale oporbenog vođu Juana Guiadoa za privremenog predsjednika zemlje, i naredio odlazak svih njihovih diplomata.

Smatrajući da Maduro nema legitimitet, Washington je odbio poslušati ali je ipak dan kasnije povukao sve osoblje koje nije nužno i savjetovao svih američkim državljanima u Venezueli da napuste zemlju.

Novi prosvjedi na opoziv oporbe sazvani su u utorak u Venezueli, kada je ponovno proglašen neradni dan jer i dalje u zemlji nema struje.

Nacionalna skupština kojom dominira oporba proglasila je u ponedjeljak "stanje uzbune" u Venezueli nakon 100 sati bez struje.

Stanje i dalje kaotično za stanovništvo

Uredbu je predao parlamentu njegov predsjednik Juan Guaido, ujedno i samoproglašeni privremeni predsjednik kojega je priznalo pedesetak zemalja

Unatoč polaganom vraćanju struje u nekoliko četvrti u Caracasu, stanje je i dalje kaotično za većinu stanovništva, prenosi Hina.

Struje u većini zemlje i dalje ima samo mjestimice nakon što je nestala u četvrtak, a predsjednik Nicolas Maduro za to je okrivio sabotažu glavne hidroelektrane u zemlji uz potporu SAD-a.

Njegovi kritičari inzistiraju da je to posljedica više od deset godina korupcije i lošeg upravljanja.

Vlasti još nisu posve objasnile zašto je došlo do nestanka struje i kada bi uzrok mogao biti otklonjen.