Šef Wagnera Prigožin se hvalio da ima lojalnost svih 25.000 članova svoje plaćeničke vojske, ali čini se da se to promijenilo onoliko brzo koliko je utihnula pobuna Wagnerove grupe. U internetskim porukama koje je analizirao BBC, Wagnerovi pripadnici i njihovi rođaci bijesni su zbog Prigožinove odluke da zaustavi svoj dramatični marš na Moskvu i povuče se iz osvojenog grada Rostova.

"Ćelava prevara uništila je Wagner vlastitim rukama. Upropastio je sve što je mogao", poručio je jedan od 200.000 pratitelja Telegram kanala koji za sebe tvrdi da je pripadnik Wagnera. Drugi su se složili s njim naglasivši kako su događaji od subote bili "još jedna besmislena pobuna"

Telegram omogućuje Wagneru anonimnu komunikaciju s tisućama sljedbenika u isto vrijeme. Prigožin je upravo putem Telegrama odlučio najaviti svoj takozvani "Marš pravde" protiv ruskog režima, ali to je sada postalo mjesto gdje su se mnogi okrenuli protiv njega.

"Bili su izdani"

Mark Krutov, novinar Radija Slobodne Europe, ima pristup grupnim razgovorima Telegrama koje koriste rođaci Wagnerovih boraca. Neke od njihovih poruka podijelio je s BBC-jem. "Jednostavno su bili izdani. Vjerovala sam Prigožinu, ali ono što je učinio je nečasno", napisala je jedna žena.

"Nije to trebao napraviti. Ovo je čista izdaja", složio se drugi korisnik. Prigožin je dugo uživao glasnu podršku mreže pro-Wagnerovih utjecajnih osoba. Mjesecima su zagovarali njegove postupke i napadali njegove protivnike u ministarstvu obrane - posebice njegovog zakletog neprijatelja, ministra obrane Sergeja Šojgua.

Ali kad se Wagnerova pobuna razvijala, njihova je reakcija bila iznenađujuće tiha. Dvije najveće skupine, Siva zona i Naličje medalje, nisu požurile podržati njegove postupke, umjesto toga birajući neutralni pristup i okrivljavajući Šojgua i njegove lojaliste za krvoproliće. Drugi su našli utočište u teorijama zavjere.

Raspravljaju o zavjeri

Wagner PMC Briefs je kanal koji je Prigožin potvrdio kao službenu stranicu Wagnera i vodi ga jedna od njegovih trupa. Pratitelji tog kanala su primijetili kako ruski predsjednik Vladimir Putin, kada je osudio pobunu, nije nikoga spomenuo po imenu.

"(Putin) nije imenovao pobunjenike i izdajnike... Možda je tako postupio da dopusti Prigožinu da vrati pravdu i kazni one koji su krivi za stvarnu izdaju koja je rezultirala neuspjehom (ruske invazije na Ukrajinu)?" stoji u jednom komentaru. Teorija kako su se Putin i Prigožin urotili da izvedu pokušaj državnog udara kako bi "testirali lojalnost ruskih elita" brzo je postala popularna na društvenim mrežama.

"Djevojke, mislila sam da je možda sve orkestrirano da se ukloni Šojgua, ali preko Prigožina, kako Putin to ne bi morao učiniti sam?" napisala je žena na chatu Wagnerovih rođaka. Volodimir Fesenko, voditelj Centra za politička istraživanja Penta u Kijevu, ne slaže se s tim.

"Ako je izrežirano, čemu? Da svi vide koliko je Putin slab? Ono što se dogodilo bilo je javno poniženje Putina. A Prigožina? On je djelomično izgubio ugled: demonstrirao je moć, a onda se jednostavno povukao", zaključio je Fesenko.