Ukrajinci su u nedjelju napali rusku crnomorsku flotu u Sevastopolju na okupiranom Krimu. Forbesov suradnik donosi detaljnu analizu vojnog pothvata i posljednice za obje strane. U početku se govorilo o dva pogođena ruska broda, ali ažurirano izvješće ukrajinskih vlasti kaže kako su u napadu - krstarećim raketama Storm Shadow ili SCALP-EG, ili možda raketama Neptune - pogođena četiri broda.

Među oštećenim plovilima navodno se nalaze i dva aktivna desantna broda klase Ropucha, Jamal i Azov, kao i neaktivni desantni brod iste klase imena Kostjantin Olšanski, koji je Rusija zaplijenila od Ukrajine tijekom invazije Krima 2014. godine. Četvrti oštećeni brod obavještajno je plovilo Ivan Hurs, koje je prije 10 mjeseci preživjelo napad ukrajinskih pomorskih dronova.

Iako se čini kako satelitske snimke Sevastopolja potvrđuju oštećenje nekoliko plovila, ne pružaju dokaze o očitom potapanju ijednog od njih. Možda je sva četiri broda moguće popraviti.

Ipak, ovaj napad je barem privremeno umanjio - za nekih 15 posto - crnomorsku flotu koja je prije rata brojala desetak desantnih brodova. Prije godinu dana, kada je ruski garnizon na jugu Ukrajine značajno ovisio o pomorskim putevima komunikacije za transport streljiva brigadama i pukovnijama na fronti, to bi za Kremlj predstavljalo ogroman problem.

Ruski inženjeri su, međutim, nedavno dovršili novu željezničku trasu između Rostova na jugu Rusije i Mariupolja u okupiranoj južnoj Ukrajini, što znači da više ne postoji potreba za pomorskim transportom opreme prema ruskim trupama na južnoj fronti. Željeznicu je relativno jednostavno popraviti i teže zaustaviti nego brodove.

To znači kako napadi na ruske desantne brodove nisu za Moskvu problematični kao nekada. Ipak, ako već moraju birati hoće li ili neće uništavati i oštećivati ruske brodove, Ukrajinci će, naravno, radije izabrati ovo prvo.

Više oštećivanja nego potapanja

U dvije godine žestokih borbi Ukrajinci su oštetili ili potopili (raketama ili eksplozivnim pomorskim dronovima) sedam aktivnih desantnih brodova klase Ropucha i jedno desantno plovilo klase Tapir. Također su uništili jedan kruzer, podmornicu, opskrbno plovilo, nekoliko patrolnih brodova i dvije raketne korvete, a oštetili su jedan špijunski brod. Crnomorska flota prije početka rata je brojala tridesetak velikih brodova.

Ovom stopom bi crnomorska flota mogla postati nefunkcionalna za sljedećih 18 mjeseci do dvije godine. Šira ruska mornarica ne može učiniti mnogo da zaustavi propadanje flote jer ju ne može ojačati velikim brodovima.

Velika plovila koja se ne mogu kretati kopnom ili rijekama moraju u Crno more ulaziti kroz Bospor, koji kontrolira Turska. Ta zemlja ne dopušta zaraćenim stranama da u vrijeme rata koriste prolaz.