Ukrajinski ured za unutarnju sigurnost objavio je jučer da je pritvorio četiri osobe nakon istrage o isporuci 120.000 neispravnih minobacačkih granata svojim postrojbama. Sigurnosna služba Ukrajine, poznata i kao SBU, napisala je na svom Telegram kanalu da su među uhićenima vojni dužnosnik, službenik za kontrolu kvalitete i dva direktora obrambene proizvodne tvrtke.

Kako piše Business Insider, objava je stigla šest mjeseci nakon što su ukrajinski mediji izvijestili o pritužbama nekih postrojbi na prvoj liniji da njihove 120-milimetarske minobacačke granate ne ispaljuju ili ne eksplodiraju.

U videu koji je postao viralan u studenom, jedan je vojnik rekao da je samo otprilike jedna od deset granata ispaljena iz bacača i učinkovito detonirana. Tada su ukrajinski novinari izvijestili da će do 100.000 granata biti povučeno iz uporabe.

Isporuka neispravnih minobacačkih granata na bojište

SBU je naveo da je istraživao obrambeni pogon u Dnjepropetrovskoj oblasti, gdje se nalazi ključni grad Dnipro, i utvrdio da su četiri uhićene osobe bile u dosluhu kako bi "isporučile neispravne minobacačke granate na bojište".

"Za serijsku proizvodnju, osumnjičeni su koristili nekvalitetne materijale i izvodili lošu izradu, zbog čega je dolazilo do kvara glavnog upaljača i nestabilnog rada cijelog barutnog punjenja", navodi se u priopćenju SBU-a.

"Smanjenje troškova proizvodnje"

Sigurnosna služba nije objavila imena uhićenih, ali ih sve optužuje za dosluh s ciljem "smanjenja troškova proizvodnje radi povećanja vlastite dobiti".

SBU navodi da su vojni i službenici za kontrolu kvalitete "namjerno ignorirali" neispravno streljivo i krivotvorili dokumentaciju kako bi prikrili prijevaru. "Posljedično, 120.000 neupotrebljivih granata stiglo je na bojište", dodaje se.

Ako budu proglašeni krivima, četvorici pritvorenih prijeti do 15 godina zatvora, navodi SBU.

Manjak vojnika na raspologanju

Topničko streljivo posebno je važno za ukrajinsku obranu jer se rat pretvorio u iscrpljujuću bitku. Jedno od najhitnijih pitanja za Kijev je manjak vojnika na raspolaganju, pa se razmatra mogućnost snižavanja dobne granice za novačenje na 18 godina.

No Ukrajina također pokušava spriječiti nestašicu streljiva, a Europa i SAD ubrzano rade na njegovoj isporuci. U toj žurbi, Kijev nastoji ojačati domaću obrambenu industriju, koja već proizvodi milijune dronova.