Svjetska zdravstvena organizacija ocijenila je da u Nigeriji nakon 42 dana bez novih slučajeva oboljelih od hemoragijske groznice više nema ebole.

Ističu da je ta zemlja primjer drugima kako se treba boriti s tom bolesti. Prvi slučaj ebole u Nigeriji, najnaseljenijoj afričkoj zemlji, zabilježen je u srpnju. Oboljelo je 20-ero ljudi, a osmero je umrlo.

To je dobro, ali posao će biti dovršen kada bolesti ne bude u cijeloj zapadnoj Africi, rekao je predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije Rui Gama Vaz. Ističe da je u Liberiji, Gvineji i Sijera Leoneu od početka epidemije ebole umrlo 4.546 ljudi.

Europska unija je za borbu protiv bolesti u tim zemljama izdvojila 500 milijuna eura, no Velika Britanija želi da se taj iznos udvostruči.

Iz diplomatskih se izvora doznaje da bi tri zemlje trebale predvoditi akcije za suzbijanje ebole u zapadnoj Africi - Velika Britanija u Sijera Leoneu, Francuska u Gvineji i SAD u Liberiji.

U međuvremenu je Belgija odlučila uvesti kontrolu svih putnika koji dolaze iz zemalja pogođenih ebolom, priopćio je glasnogovornik zračne luke u Bruxellesu. Belgija tako slijedi mjeru koju su uvele Francuska i Velika Britanija.

HRT