''Nažalost, informacije koje imamo u Upravi, potvrđuju to. U najvećem broju kuće su bez papira napravljene'', rekao je sarajevskim novinama Zdenko Tadić, direktor Županijske uprave Civilne zaštite Tuzla.

No, usprkos tome, dodao je on, nadležni će pomoći ugrožene bez obzira jesu li građani sagradili kuću legalno, s papirima ili bez njih.

''Kod svih nas mora biti prisutna ljudska solidarnost i da tim ljudima osiguramo krov nad glavom. Mi već imamo kontakte s raznim međunarodnim organizacijama koje se bave tim poslom. Naravno i sredstva kojima raspolažu županija, Federacija i država će biti usmjerena za rješavanje tih problema'', kazao je Tadić.

Inače, Tadić je jučer članovima Vlade i zastupnicima u županijskoj Skupštini predstavio Informaciju o stanju u oblasti zaštite i spašavanja na području županije vezanu za poplave i klizišta. U okviru Informacije je predstavljena i inicijativa za izmjenu federalnog propisa, koji omogućava stavljanje u funkciju sredstava koja su na raspolaganju u Civilnoj zaštiti.

''Tražimo da se 20 i nešto milijuna maraka koji su akumulirani na federalnoj razini usmjere prema županijama u kojima je nastala šteta'', kazao je Tadić te dodao kako se šteta koja je nastala nakon poplava i klizišta procjenjuje na preko pola milijarde maraka.

''Radi se o brojkama od kojih svi mi, koji smo u ovoj oblasti, ne možemo da dođemo sebi, jer se radi već o 4.000 i nešto klizišta koja su evidentirana. Bit će ih sigurno još. Radi se o jednoj ogromnoj katastrofi koja nas je zadesila'', dodao je Tadić.

Podsjećamo, i iz Zavoda za izgradnju Sarajevske županije potvrđeno je kako je za neka klizišta kriv ljudski faktor.

Tako je Fuad Babić, županijski koordinator sanacije klizišta, izjavio da su mještani naselja Svrake kod Vogošće, koje je najviše stradalo u klizištima, bili upozoreni prije nekoliko godina na tu opasnost.

Babić je izjavio kako je stručnjake s terena otjerao čovjek, koji im je rekao da, ako dokažu da su na tom području klizišta, on neće moći prodati svoju njivu.

''Naišao je čovjek, ne bih ga imenovao, koji je rekao: "Nećete više bušiti, to je moja zemlja!. Zbog vašeg bušenja ja ne mogu prodati svoju parcelu, jer je nitko neće kupiti ako je klizište", rekao je Babić.

Kasnije su tražili intervenciju policije i Općine Vogošća. No, sve je ostalo na tome da bi se tri godine kasnije dogodilo ono na što su stručnjaci upozoravali.