Tužiteljica tužiteljstva Bosne i Hercegovine Gordana Bosiljčić opljačkana je u središtu Sarajeva, a ona je medijima i policiji izjavila kako je počinitelj osoba koja je vjerojatno migrant i uz to, sudeći prema načinu na koji je pljačka počinjena, profesionalni kradljivac, objavile su u utorak banjolučke Nezavisne novine.

Tužiteljica Bosiljčić kazala je ovom listu kako je pljačka počinjenja u subotu u jednoj trgovini u središtu grada te da je kradljivac iz njenog ruksaka izvukao novčanik u kojemu su bili dokumenti i oko 150 konvertibilnih maraka (oko 75 eura).

Zaključila i da je riječ o profesionalnom kriminalcu

Bosiljčić je opazila krađu i pokušala je spriječiti, no u tome nije uspjela a kradljivac je pobjegao. Tužiteljica je slučaj prijavila policiji a nakon sat vremena policajci su pronašli odbačeni novčanik s dokumentima, ali bez novca.

Bosiljčić je kazala kako na temelju iskustva zaključuje kako je riječ o profesionalnom kriminalcu jer je pljačku izveo vješto tijekom dana u najprometnijoj ulici u gradu i prodavaonici u centru grada.

Navodeći indicije po kojima ocjenjuje da je riječ o migrantu, ona je istaknula kako ne govori protiv ljudi koji bježe od rata i nesreće i pokušavaju pronaći spas, već protiv kriminalaca koji se kriju iza izbjeglica, upozorivši na neorganiziranost i nebrigu države, njenih institucija i agencija.

Lokalni mediji javili su kako su nakon dva tjedna prve veće skupine migranata opažene i na području Banje Luke.

Lokalna Alternativna televizija (ATV) izvijestila je kako je u taj grad u noći između ponedjeljka i utorka autobusima stiglo pedesetak migranata. Policija ih je legitimirala i utvrđeno je kako je riječ o osobama koje su već registrirane kao izbjeglice u BiH. Svi oni potom su potražili taksi prijevoz i navodno se uputili prema graničnom prijelazu kod Bosanske Gradiške.

Veće skupine migranata u Sarajevu

Veće skupine migranata i dalje borave u središtu Sarajeva, a vlasti planiraju njihovo premještanje u neki od izbjegličkih centara, uključujući i onaj kod Salakovca u okolici Mostara koji može primiti oko 300 osoba.

Povjerenica za ljudska prava Vijeća Europe Dunja Mijatović u utorak je posebnom izjavom pozvala bosanskohercegovačke vlasti da prema migrantima postupaju humano i sukladno međunarodnim konvencijama koje jamče pravo na zaštitu takvim osobama, bez obzira na to je li riječ o onima koji su u zemlju ušli legalno ili ilegalno.

U pismu poslanom na adresu Vijeća ministara BiH Mijatović je iskazala zabrinutost jer mnoge izbjeglice i migranti, uključujući obitelji s djecom, spavaju na ulici i nemaju pristup hrani, piše index.hr