Hortenziju se s razlogom naziva kraljicom vrta. Popularnost ove biljke očigledno leži u tome što cvate od lipnja pa sve do kraja listopada, a njezini cvjetovi mogu biti bijele, plave, crvene, ružičaste i ljubičaste boje. No, osim raskošnog cvata u prilog joj ide što nije zahtjevna u smislu njege i doslovno se može mijenjati boja cvijeta promjenom pH vrijednosti zemlje. I nakon što ocvate, u jesen ostanu osušene cvjetne kugle na grmu, koje su također prilično dekorativne.

Međutim, iako je ova prekrasna biljka relativno otporne, ako želite da zaista napreduju, morate biti svjesni na kojim mjestima najbolje rastu. Naime, hortenzija će obilje cvjetova imati samo ako se posadi na jedno određeno mjesto u vrtu. Prema Megan McConnell, direktorica za informacije o biljkama u američkoj tvrtki Monrovia, rekla je za Real Simple kako je najbolje mjesto za hortenziju ono s jutarnjim suncem.

"Sunce je potrebno za obilje cvjetova. Najbolja kombinacija je izravno jutarnje sunce, ali sjena od popodnevnog sunca. Pjegava sjena, koja se filtrira kroz krošnje, bolja od duboke sjene", rekla je Megan McConnell, prenosi britanski Express.

Međutim, ako imate mate vrt koji je izložen punom suncu, ali i dalje želite da hortenzija napreduje, to nije nemoguće. Ako ju posadite na mjesto s dobrim navodnjavanjem i redovito malčirate korijenje kako biste ih ohladili, hortenzija i dalje može lijepo cvjetati.

Budući da u punoj zrelosti može prilično narasti, važno je posaditi hortenziju na mjesto gdje neće biti u konkurenciji s drugim cvijećem i lišćem. Ipak, to ne znači da hortenzija ne može imati koristi od sadnje u paru. Zapravo postoji nekoliko biljaka koje će se fantastično slagati s njom. Tako Lindsey Griffith iz Great Garden Plants predlaže paprati koje će pomoći u održavanju tla vlažnim i hladnim, dok će istodobno kreirati upečatljiv prizor.

"Stvorite kontrastne oblike i teksture lišća dodavanjem paprati između i ispred hortenzija. Paprati također mogu dodati tropski osjećaj vašem sjenovitom vrtnom području", rekla je Lindsey Griffith.

Uz hortenziju se može kombinirati i hosta, odnosno funkija. Njihovi veliki mesnati listovi zasjenit će hortenzije te stvoriti uvjete prošaranog osvjetljenja.

"Kada vrtlari pomisle na popularne biljke za sjenu, hosta je jedna od prvih koje padaju na pamet. Dodajte je blizu vaših hrastolisnih ili velelisnih hortenzija kako biste stvorili sjajan kontrast u lišću", dodala je.

Inače, hortenzija je rod unutar kojega postoji 70-ak vrsta. Grmolika je, zeljasta biljka koja naraste do visine od 150 centimetara, ali ima i vrsta koje mogu doseći do četiri metra i formirati prava mala stabla. Neke vrste su listopadne, a neke zimzelene, dok mali broj ljudi zna da postoje i penjačice koje mogu doseći visinu od 15 metara.

Latinski naziv roda "hydrangea" dolazi od grčkih riječi hydor (voda) i aggeion (posuda), što asocira na vodu pa već nazivom daje naslutiti da je riječ o biljci koja voli obilno zalijevanje. Iako ju je lako njegovati, upravo je nepravilno zalijevanje jedna od najčećih pogrešaka do kojih dolazi pri njezinu uzgoju. Stvar je u tome da morate pronaći pravu ravnotežu jer hortenzije vole vlagu, ali ne mogu preživjeti u tlu natopljenom vodom. Zato izbjegavajte prečesto zalijevanje, osobito kada drenaža nije dobra, jer to može brzo dovesti do truljenja korijena. U najgorem slučaju će cijeli korijenski sustav postati kašast i biljka će uvenuti. Kako se to ne bi dogodilo, treba pričekati da se tlo malo osuši prije novog zalijevanja, a vrijedi uzeti u obzir i nedavne padaline na tom području. Istovremeno, važno je ne čekati predugo na zalijevanje, jer će nedostatak vlage dovesti do stresa biljke, ograničavajući novi rast i sprječavajući cvjetanje.

Uglavnom, pravilo je da prije zalijevanja svakako prstom pipnete tlo oko biljke kako bi provjerili je li suho. Ako nije, ne zalijevajte bez obzira koliko je dana prošlo. Također, zalijevajte ih isključivo ujutro ili rano uvečer kako biste izbjegli brzo isparavanje na visokim temperaturama. Nikada ne zalijevajte po cvjetnim glavicama, jer bi jaka sunčeva svjetlost mogla ‘spaliti‘ latice, nego to uvijek radite uz tlo.