Wall Street Journal piše da bi takvo snižavanje rejtinga signaliziralo da se dužnička kriza na periferiji eurozone polagano širi i na regionalni financijski sustav.

Europski čelnici već gotovo dvije godine neuspješno pokušavaju zauzdati dužničku krizu. To je europske čelnike navelo da razmotre čvršću integraciju eurozone, premda istraživanja javnog mijenja pokazuje da građani tog bloka to ne podržavaju, piše WSJ.

Na europskim kreditnim tržištima francuske banke i dalje su pod velikim pritiskom zbog tih špekulacija. Cijena petogodišnjeg CDS-a (credit default swapa), odnosno cijena osiguranja od nemogućnosti vraćanja dugova, francuske banke Société Générale porasla je jutros 28 baznih bodova, na 414 baznih bodova. Tijekom jutra dosegnula je i 432 boda.

Cijena petogodišnjeg CDS-a BNP Paribasa porasla je 25 baznih bodova, na 300 bodova, nakon što je jutros dosegnula rekordnih 305 baznih bodova.

Slično je i sa cijenom CDS-a Credit Agricolea, koji je sada na razini od 312 baznih bodova, a jutros je već dosegnuo i rekordnih 320 bodova.

Zbog toga su jutros cijene dionica francuskih banaka na europskim burzama oštro pale. Dionice BNP Paribasa, Societe Généralea i Credit Agricolea pojeftinile su između 11 i 12 posto.

Rastu i cijene državnih CDS-ova. Po podacima Markita, spread na petogodišnje talijanske CDS-ove porastao je za 38 baznih bodova, na 505 baznih bodova. To znači da sada treba platiti 505 tisuća dolara za osiguranje 10 milijuna dolara talijanskog duga od neplaćanja za pet godina, što je 38 tisuća dolara više nego u petak.

"Najkasnije do petka Moody's će vjerojatno sniziti kreditni rejting Italije, koji trenutno iznosi Aa2, što je dva stupnja ispod najvišeg trostrukog A rejtinga", kaže analitičar u TD Securitiesu Richard Kelly.

To bi bilo samo Moody'sovo hvatanje zaostatka, s obzirom da je talijanski rejting kod agencije Fitch već snižen za tri stupnja ispod vrhunskog, a kod S&P-a za četiri stupnja.

Rekordne razine dosegnuli su i spreadovi na grčke i portugalske dugove.

Zbog strahovanja od širenja dužničke krize jutros je pod pritiskom i europska valuta. Tečaj eura potonuo je prema japanskoj valuti na najnižu razinu od 2001. godine, na 104,05 jena.

U odnosu, pak, na američku valutu, cijena eura strmoglavila se s više od 1,37 dolara, koliko je iznosila u petak, na samo 1,3560 dolara, najnižu razinu u proteklih šest mjeseci.

"Potpuno je jasno da ova situacija u Europi neće dobro završiti te da potonuće tečaja eura pokazuje da je neka vrsta kontroliranog bankrota Grčke i posljedično uvođenja programa dokapitalizacije europskih banaka hitna", kaže direktor u tvrtki Bell Potter Charlie Aicken. (business.hr)