Proruski su separatisti na bizarnoj press konferenciji organiziranoj usred noći u Donjecku predali malezijskoj delegaciji dvije crne kutije iz oborenog Boeinga Malaysia Airlinesa, koji je srušen prošli četvrtak.

'Danas je bio jako važan dan u povijesti Donjecke Narodne Republike', rekao je pred brojnim novinarima nakon višesatnog sastančenja s Malezijcima vođa samoproglašene države na istoku Ukrajine Aleksander Borodaj.

U svom je govoru optužio Ukrajince za obaranje malezijskog zrakoplova tvrdeći da su za to imali i tehničke kapacitete i motiv. Nakon toga je na stol stavio dvije crne kutije, koje su zapravo narančaste boje.

Predstavnici malezijske i nizozemske delegacije potpisali su nekakav dokument o predaji kutija, kako bi sve poprimilo značaj formalnosti i time je napokon ispunjen dogovor o kojem je satima ranije u ponedjeljak govorio malezijski premijer Najib Razak.

On je na izvanrednoj konferenciji za novinare sazvanoj u Kuala Lumpuru objavio da su malezijske vlasti proteklih nekoliko dana daleko od očiju javnosti pregovarale sa separatistima o predaji crnih kutija, ali i posmrtnih ostataka poginulih. Kazao je da je dobio obećanje da će crne kutije dobiti u 21 sat po ukrajinskom vremenu, no na kraju je sve bilo odgođeno nekoliko sati i malezijska je delegacija s Borodajem i ekipom navodno bila prisiljena dodatno pregovarati.

Borodaj je objavio da separatisti do daljnjega proglašavaju primirje na području deset kilometara oko mjesta pada aviona.

Nešto ranije, vlak s vagonima-hladnjačama napokon je krenuo iz Toreza u smjeru Harkova, grada pod kontrolom vlasti u Kijevu. To se također navodno dogodilo na temelju dogovora Razakovih izaslanika sa separatistima. Nizozemski premijer Mark Rutte potvrdio je da je kompozicija krenula na put, ali da će joj do odredišta u Harkovu trebati možda i 12 sati.

Da će put biti dug, rekao je i na noćnoj pressici vođa separatista Borodaj. Kaže da je vlak stigao u Donjeck, a da će za Harkov krenuti 'čim to bude moguće', ne precizirajući kada bi se to moglo dogoditi.

Plan nakon što vlak dođe u Harkov je prekrcati sve leševe u transportni avion i prebaciti ih u Amsterdam, iz kojeg je oboreni Boeing 777 i poletio. Nakon forenzičke obrade, svi bi leševi trebali biti poslani obiteljima žrtava.


Rusija traži da istragu o rušenju zrakoplova vodi međunarodna zajednica, a ne Ukrajina
KUALA LUMPUR - Rusija traži da istragu o rušenju malezijskog zrakoplova u istočnoj Ukrajini vodi međunarodna zajednica, a ne ukrajinske vlasti, izjavila je u utorak ruska veleposlanica u Maleziji.

"Ova situacija je posebna jer je područje (rušenja zrakoplova) ratna zona. Mislim da bi međunarodna zajednica trebala biti fleksibilna i djelovati na način koji je prihvatljiv svim stranama", rekla je veleposlanica Ljudmila Vorobjeva na konferenciji za novinare.

Rusija poziva na poštenu, temeljitu i potpunu istragu, koju bi otpočetka vodila Organizacija međunarodnog civilnog zrakoplovstva (ICAO), kazala je Vorobjeva.

Malezijski zrakoplov srušen je u četvrtak iznad istočne Ukrajine, pri čemu je poginulo 298 putnika i članova posade. Proruski separatisti u Ukrajini, koje se sumnjiči da su srušili avion projektilom zemlja-zrak, predali su u utorak u Donjecku dvije crne kutije iz srušenog Boeinga malezijskim stručnjacima.

"Tražimo da istragu vodi ICAO jer pobunjenici ne vjeruju Vladi u Kijevu. Odbili su predati bilo što, uključujući i crne kutije, ukrajinskoj strani jer se boje da će ona dokaze promijeniti u svoju korist", poručila je ruska veleposlanica.



Beogradski mediji: Srbija mora osuditi zločin ako hoće u EU

BEOGRAD - Rušenje malezijskog zrakoplova na istoku Ukrajine moglo bi dovesti do novog pritiska SAD-a i EU-a na Srbiju da se priključi sankcijama protiv Rusije, upozorava Tanjug prenoseći komentare beogradskih medija.

Tako Blic ocjenjuje kako Srbija ima sve manje mogućnosti balansiranja i zadržavanja neutralne pozicije jer "zaoštravanjem odnosa Washingtona i Bruxellesa prema Moskvi, u srpskoj Vladi očekuju dodatni pritisak da se Beograd priključi sankcijama Zapada prema Rusiji".

"Iz Nemanjine 11 kažu da se očekuju dodatne 'sugestije' zapadnih država da se Srbija, koja želi u EU, nakon nesreće u Donjecku konkretnije odredi prema Rusiji", prenosi taj list. Srbija je osudila rušenje aviona i zatražili smo istragu o nesreći.

Zalažemo se za prekid sukoba i dijalog, rekao je srpski šef diplomacije Ivica Dačić za Blic.

Taj list također podsjeća na izjavu premijera Aleksandra Vučića koji se nada da Srbija "ni kriva, ni dužna neće platiti najveću cijenu zbog ovakvog užasnog zločina".

Informer navodi da će "EU uskoro od Beograda zatražiti jasnu osudu 'zločina proruskih pobunjenika na istoku Ukrajine', kao i da se pridruži politici Bruxellesa koji je Moskvi uveo sankcije zbog aneksije Krima". Sugovornik Informera, predstavljen kao "drugi čovjek najmoćnije zapadne ambasade u Beogradu", poručio je kako je "isteklo vrijeme srpske neutralnosti" jer nakon rušenja malezijskog zrakoplova i ubojstva skoro 300 ljudi srpska vlast mora zauzeti jasno stajalište.

"Ovo je situacija u kojoj neutralnost više nije moguća. Srbija mora osuditi zločin ako hoće u EU. Srbija može to ne učiniti, ali onda više neće moći računati na podršku Zapada. Ako srpska elita odluči potpuno se okrenuti Moskvi, i to je u redu, ali morate biti svjesni posljedica takve odluke", citirao je Informer riječi zapadnog diplomata.

jutarnji.hr