Kad ljeto zakuca na vrata, a tržnice preplave svježe, šarene namirnice, jedno jelo se nameće kao savršen izbor – sataraš. Ovaj jednostavan, a opet nevjerojatno ukusan specijalitet, slavi bogatstvo ljetnih plodova i donosi dašak sunca na svaki tanjur. Idealan je za lagani ručak ili večeru, a njegova svestranost omogućuje da ga prilagodite vlastitom ukusu i onome što imate pri ruci.

Što je sataraš?

Sataraš je tradicionalno jelo s područja Balkana, a posebno je popularan u Hrvatskoj i Srbiji. Radi se o varivu ili umaku na bazi svježeg povrća, prvenstveno rajčice, paprike i luka, koje se lagano pirja dok ne omekša i ne prožmu se svi okusi. Iako se osnovni recept temelji na ova tri sastojka, često mu se dodaju i patlidžan, tikvice, pa čak i mrkva, što ga čini još bogatijim i hranjivijim.

Zašto je sataraš savršen ljetni obrok?

Lagano i osvježavajuće: S obzirom na to da se većinom sastoji od povrća, sataraš je izuzetno lagan za probavu, što je idealno za vruće ljetne dane.

Puno vitamina i minerala: Obilje svježeg povrća osigurava bogatstvo vitamina C, antioksidansa i vlakana, čineći ga izuzetno zdravim obrokom.

Jednostavna priprema: Ne zahtijeva puno kulinarskog iskustva, a sastojci su lako dostupni.

Svestranost: Može se poslužiti kao samostalno jelo, prilog mesu ili ribi, ili pak kao umak za tjesteninu. Odličan je i hladan, što ga čini savršenim za pripremu unaprijed.

Recept za savršen ljetni sataraš

Evo kako pripremiti klasičan, aromatičan sataraš koji će oduševiti vaše nepce:

Sastojci:

2 velike glavice luka

3-4 veće paprike (najbolje kombinacija zelene, žute i crvene za ljepši izgled)

500-700 g zrelih rajčica (ili jedna konzerva pelata od 400 g)

2-3 češnja češnjaka (po želji)

Maslinovo ulje

Sol

Papar

Svježi peršin ili bosiljak za posipanje (po želji)

Prstohvat šećera (po želji, za neutraliziranje kiselosti rajčice)

Priprema:

Pripremite povrće: Luk očistite i sitno nasjeckajte. Paprike operite, očistite od sjemenki i narežite na trakice ili kockice. Rajčice operite, ogulite (ako želite, iako nije nužno) i narežite na manje komade. Ako koristite pelate, samo ih usitnite. Češnjak sitno nasjeckajte.

Pirjanje luka: U dubljoj tavi ili loncu zagrijte 2-3 žlice maslinovog ulja na srednje jakoj vatri. Dodajte nasjeckani luk i pirjajte ga dok ne postane staklast i mekan, oko 5-7 minuta. Pazite da ne zagori.

Dodavanje paprike: Dodajte narezanu papriku luku i nastavite pirjati oko 10-15 minuta, povremeno miješajući, dok paprika ne omekša.

Rajčica na scenu: Sada dodajte narezane rajčice (ili usitnjene pelate) u tavu. Ako koristite svježe rajčice, možete dodati i malo vode ili temeljca kako bi se brže raspale i pustile sok. Dodajte sol, papar i prstohvat šećera (ako koristite).

Kuhanje i začinjavanje: Smanjite vatru na lagano, poklopite i pustite da se sataraš krčka 20-30 minuta, ili dok se svo povrće potpuno ne skuha i umak ne zgusne. Povremeno promiješajte. Pred kraj kuhanja, ako volite, dodajte sitno sjeckani češnjak i kratko prokuhajte (oko 2 minute) samo da pusti aromu.

Posluživanje: Gotov sataraš pospite svježim peršinom ili bosiljkom. Poslužite ga toplog, samostalno ili uz prilog po želji.

Savjeti za još bolji sataraš:

Kvaliteta rajčice: Za najbolji okus koristite zrele, sočne rajčice iz vrta. Ako nisu u sezoni, kvalitetni pelati su odlična zamjena.

Dodaci: Sataraš je odličan s dodatkom komadića pršuta ili slanine, kobasica, ili čak malo riže koja će upiti sve sokove i pretvoriti ga u pravo jelo "na žlicu". Vegetarijanci mogu dodati tikvice, patlidžan ili grah.

Posluživanje: Uz sataraš se odlično slaže svježi kruh, palenta, kuhani krumpir ili riža. Možete ga poslužiti i uz kajganu ili pečena jaja za brzi ljetni doručak ili večeru.

Pohrana: Sataraš je još ukusniji dan poslije, kad se okusi prožmu. Može se čuvati u hladnjaku nekoliko dana, a možete ga i zamrznuti.

Sataraš je više od običnog jela – to je miris i okus ljeta, tradicija koja se prenosi s generacije na generaciju. Uživajte u pripremi i degustaciji ovog jednostavnog, ali moćnog jela!