Cilj Rusije je da bude prva zemlja koja je odobrila korištenje cjepiva protiv koronavirusa. Najavljuju da će se to dogoditi do 10. kolovoza.

"To bi trebalo da bude trenutak kao kada je lansiran Sputnjik", poručio je ruski dužnosnik Kiril Dmitrijev. Moskovski Institut Gamaleja već za 10. kolovoza planira registrirati prvo cjepivo protiv koronavirusa, objavio je CNN.

Ali, mnogo je nepoznanica. Rusija nije objavila nikakve znanstvene podatke o cjepivu. Mnogi su zabrinuti zbog nepoznanice o tome koliko je cjepivo sigurno i učinkovito. 

Pretpostavlja se da je navedene rokove postavila vlast koja time želi promovirati Rusiju kao znanstvenu silu. Isto to je radio i bivši Sovjetski Savez.

U međuvremenu broj zaraženih koronavirusom u ovoj zemlji raste. Zaraženo je 800.000 ljudi od početka pandemije.

Navodno se ruska cjepiva još u testnoj fazi. U drugoj fazi su testirane na vojnicima. U cilju da cjepivo dobije povjerenje javnosti, šef istraživačkog tima za njen razvoj Aleksander Ginsburg ju je sam sebi ubrizgao.

Pojedini tvrde da su ruski hakeri uspjeli doći do osjetljivih podataka o istraživanju razvoja cjepiva u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Velikoj Britaniji. Ranije su američke farmaceutske kompanije Moderna i Pfizer priopćile da su u trećoj, odlučujućoj fazi testiranja cjepiva protiv koronavirusa.