Terry Kramer, američki veleposlanik je na Svjetskoj konferenciji o međunarodnim telekomunikacijama (WCIT) koja se održava u Dubaiu rekao da se Sjedinjene Države bore za opstanak "otvorenog interneta" uz zemlje koje to također podržavaju kao što su Kanada i Velika Britanija.

"Teška srca i s osjećajem propuštene prilike SAD mora priopćiti da u ovakovom obliku ne može potpisati ovaj sporazum", rekao je Kramer čime je izazvao pravi skandal na konferenciji.

S druge pak strane, Rusija, Kina, Alžir i Saudijska Arabija su među onim državama koje predvode kampanju za donošenje novog sporazuma i tvrde da SAD ima nepoštenu kontrolu nad organizacijom ICANN, koja upravlja IP adresama i vršnim domenama na internetu.

Predloženi sporazum je bio zakazan da stupi na snagu od 2015. godine, ali ne bi bio pravno obvezujući.

Ovaj potez SAD-a ipak ne predstavlja veliko iznenađenje. Naime, veleposlanik Kramer i Europski parlament dugo su izražavali svoje protivljenje regulaciji interneta. Oni tvrde da organizacije UN i ITU (Međunarodna telekomunikacijska unija) ne bi trebale pokušavati kontrolirati internet ažuriranjem ugovora koji je posljednji put ratificiran 1988. godine.

Ranije ovog mjeseca, Predstavnički dom u američkom Kongresu simbolično je glasao sa 397 glasova za i nijednim protiv (397:0) u korist rezolucije koja je protiv predaje kontrole interneta na ITU. Američki stav je da samo jedno, jedinstveno tijelo koje kontrolira tehničku infrastrukturu interneta, omogućuje da se odluke donose brzo, bez da zapinju na "birokraciji".

Drugim riječima, SAD se ne slažu s time da sve države dobiju jednaka prava na upravljanje i razvoj interneta. Ipak, kritičari američkog pristupa protive se tome da američka vlada odlučuje koje će tijelo regulirati sustav domena. Podsjetimo, SAD su dobile tu povlasticu odavno, kao nasljednik Arpaneta - preteče današnjeg interneta.

Tariq al-Awadhi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata je kao predsjednik izaslanstva arapskih zemalja rekao da su ih Amerikanci prevarili jer su najprije pristali na kompromis oko regulacije interneta, a zatim su "potpuno uništili sporazum".

"Mi smo dali sve, a zauzvrat nismo dobili ništa", rekao je Awadhi.

Google je upozorio da bi ovaj događaj u Dubaiu mogao ugroziti "otvornost interneta" dok je stav Europske unije taj da sadašnji sustav dovoljno dobro funkcionira: "Ako nije slomljen, nemojte ga popravljati".

Ipak agencija UN-a smatra da je akcija potrebna kako bi se osigurale buduće investicije u infrastrukturu i kako bi više ljudi imalo pristup "mreži svih mreža". Osim toga tu su i neki drugi problemi, poput spama, malwarea, hakarskih napada i sl.

Izaslanici iz Danske, Italije, Češke, Švedske, Grčke, Portugala, Finske, Čilea, Nizozemske, Novog Zelanda, Kostarike i Kenije rekli su da će morati konzultirati sa svojim nacionalnim vladama o tome kako postupiti te da u petak ne mogu potpisati sporazum kao što je bilo planirano.

(s.b./The Verge/BBC/Mashable)