Izum koji bi mobitele mogao puniti u rekordnom roku rad je 18-godišnje Eeshae Khare iz Saratoge. Za taj je izum nedavno u Phoenixu osvojila Intelovu nagradu od 50.000 dolara.

Izum bi mogao riješiti problem koji u posljednje vrijeme postaje sve veći. Naime, ionako sve 'pametniji' telefoni postaju ubrzano još 'pametniji', što podrazumijeva brzo trošenje energije, a punjenje danas može trajati satima.

Khare je ponudila rješenje u obliku uređaja 'supercapacitora' koji u manje 'prostora' može pohraniti daleko više energije od uobičajenih baterija za mobitele, piše Daily Mail.

Za sada je Eesha svoj izum koristila samo za punjenje energijom LED svjetiljaka i dioda koje odašilju svjetlost, no nada se da bi u bliskoj budućnosti mogla njime pogoniti mobitele, električne automobile i sve uređaje koji koriste baterije koje se moraju puniti energijom.

Savitljiv i tanak

Khare, koja namjerava obrazovanje nastaviti na prestižnom Harvardu, kaže da bi ovo mogao biti tek početak nečeg sasvim novog, a u razvoju uređaja pomoglo joj je znanje nanokemije, zahvaljujući kojem je uspjela osmisliti maleni uređaj koji pohranjuje mnogo energije. Kaže da izum uistinu radi na nano razinama i stalno se bilježi napredak u razvoju u mnogim pravcima.

Inače, uređaj je savitljiv i tanak i može podnijeti 10.000 ciklusa punjenja, daleko više od današnjih baterija za mobitele. Google je već u kontaktu s mladom izumiteljicom s namjerom da prati njezine planove u razvoju uređaja koji bi mogao zamijeniti standardne baterije.