Sve više osoba postaje ovisno o svojim pametnim telefonima te je provjeravanje telefona prvo što rade kada se probude i posljednje što naprave prije spavanja, a neki čak imaju i sindrome nomofobije – straha od gubitka telefona. No, veliki broj vlasnika pametnih telefona svoje uređaje najmanje vremena koristi za telefoniranje i većinom im služe kao mobilna računala na kojima pregledavaju internetske stranice, društvene mreže, igraju video igre i slušaju glazbu.

Ove je podatke objavila telekomunikacijska kompanija O2 koja je provela istraživanje o načinu na koji korisnici upotrebljavaju svoje pametne telefone te, prema rezultatima tog istraživanja, korisnici svoje telefone najviše vremena koriste za surfanje internetom – prosječno skoro 25 minuta dnevno, društvene mreže na telefonima koriste 18 minuta, oko 15 minuta dnevno na njima slušaju glazbu i igraju video igre, dok prosječno telefoniraju oko 12,13 minuta.

Zanimljivo je da korisnici prosječno dnevno više vremena pišu e-mailove (11,1 minuta), nego što pišu SMS poruke (10,2 minute), a od ostalih aktivnosti svoje telefone koriste za gledanje televizije i filmova (prosječno 9,39 minuta), čitanje knjiga (9,3 minute) i fotografiranje (3,42 minute).

Ove informacije otkrivaju nam da korisnici prosječno telefone koriste više od dva sata dnevno, a s obzirom da veliki broj osoba vrijeme na poslu i u kući sve više provodi za računalom, čini se da jako malo vremena ostaje za aktivnosti koje ne uključuju ekran računala ili nekog mobilnog uređaja.

Najvažnija opcija - fotografiranje

Osim vremena kojeg korisnici provode za određene funkcije telefona, u kompaniji O2 proveli su istraživanje i oko opcija koje se najčešće koriste na pametnim telefonima (na pitanja o korištenim opcijama korisnici su odgovarali s da ili ne) te je zanimljivo da najveći broj korisnika telefone koristi za fotografiranje (njih 74 posto), a druga opcija koju najčešće koriste je obavljanje telefonskih poziva (71 posto).

Po ovim podacima ispada da je opcija koju koristi najveći broj korisnika fotografiranje, ali na nju potroše manje od četiri minute dnevno. Od ostalih zanimljivih opcija za koje koriste pametne telefone, 64 posto ispitanih koristi ih kao budilice, a čak 39 posto njih kao – dnevnik.

Komentirajući ove rezultate, David Johnson iz kompanije O2 rekao je kako su smartphone uređaji postali 'digitalni džepni švicarski nožići' koji su korisnicima zamijenili satove, kamere, knjige, prijenosna računala (skoro 30 posto koristi telefone umjesto prijenosnih računala) i brojne druge uređaje te 'pametni telefoni danas imaju veliku ulogu u svim aspektima naših života'.