Za svakoga tko se ikada divio lijepim rajčicama na placu ili u trgovini, teško je ne poželjeti jednako uspješan urod iz vlastitog vrta. Nažalost, ove biljke često napada čitava vojska nametnika kao što su lisne uši, muhe, stjenice, gusjenice, pauci…. Osim toga, podložne su bolestima poput plamenjače i pjegavosti lista.

Mogu patiti i od nedostatka hranjivih tvari, što se često zanemari u potrazi za savršenim urodom. Ljubitelji vrtlarstva tako znaju ostati zbunjeni kad njihova nekad bujna stabla rajčica počnu pokazivati žute listove, slab plod i usporen rast. Unatoč pažljivoj njezi, čini se da nečega ipak nedostaje.

Srećom, vrtlari mogu rješenje potražiti upravo u kući. Iako mnogi tijekom cvatnje i formiranja plodova posežu za prihranom bogatom kalijem, jedan važan nutrijent često se zaboravlja, a to je magnezij, piše Express.

Zbog čega je važan

Kraljevsko hortikulturno društvo naglašava važnost magnezija za proizvodnju klorofila, ključnog za fotosintezu i opće zdravlje biljke.

Gorke soli (poznate i kao Epsomove soli) mogle bi biti pravo rješenje kod potvrđenog manjka magnezija, ali samo ako se koriste umjereno. Vrtlarski stručnjak Andrew Cohen iz Scribner’s Catskill Lodgea u Hunteru u New Yorku, u razgovoru s Marthom Stewart podijelio je svoja saznanja: “Nedostatak magnezija obično se očituje kao listovi sa svijetlozelenim žilama, dok su ostali dijelovi lista požutjeli, pocrvenjeli ili posmeđili.”

Stručnjak objašnjava: “Magnezij je središnji element molekule klorofila, pa je ključan za zdravu zelenu boju listova i, posljedično, za opće stanje biljke.”

Manjak magnezija može usporiti rast rajčica i rezultirati slabijom berbom. Ako sumnjate na nedostatak, možete upotrijebiti jednostavan kućni test za tlo. U suprotnom, obratite pozornost na znakove na biljci — poput žućenja između žila starijih listova, ponekad praćenih crvenkastosmeđim nijansama.

Dodavanje soli

Stariji listovi mogu također razviti smeđe mrlje i prerano otpasti. No nema mjesta panici, problem se može riješiti dodavanjem gorke soli jednom mjesečno tijekom vegetacijske sezone.

Gorka sol, odnosno magnezijev sulfat, prirodni je mineralni spoj sastavljen od magnezija, sumpora i kisika. Dovoljno je otopiti jednu žlicu gorke soli u galonu vode (nešto manje od četiri litre) i primijeniti je pri dnu biljke. Alternativno, otopinu možete raspršiti po listovima, što omogućuje bržu apsorpciju.

Važno je znati da nedostatak magnezija ne mora nužno značiti i stvarni manjak u tlu. Visoke razine kalija iz gnojiva mogu ometati njegovu apsorpciju, pa je ravnoteža ključna. Gorku sol treba koristiti kao dodatak, a ne kao čudesno rješenje — zato budite umjereni. Nakon primjene pažljivo promatrajte biljke i prestanite s dodavanjem ako ne primijetite poboljšanje.

On upozorava: „Dodavanje gorke soli ili dodatnog magnezija kada biljci to nije potrebno može usporiti rast i pretjerano zazeleniti biljku, što također nije dobro za njezino zdravlje.“