Komunalni radnici tijekom noći i ujutro počeli su raščišćavati ruševine, ostatke zapaljenih automobila i novinskih kioska, te razbijenih izloga opljačkanih dućana, kao i kamenje i komade betona koji su prosvjednicima poslužili za obračun s policijom.

U prosvjedima je ukupno ozlijeđeno oko 219 osoba, među kojima više od 100 policajaca. Pozivajući se na posljednje podatke, Al Jazeera prenosi da je u sarajevskim zdravstvenim ustanovama zbrinuto 156 osoba, među kojima 90 policajaca i 66 civila. U Tuzli su ozlijeđene 23 osobe, od kojih su 12 policajci, a u Zenici je u bolnicu primljeno 40 osoba.

Velike nemire i prosvjede u susjednoj Bosni i Hercegovini komentirao je i predsjednik Josipović, koji je u Sočiju na Zimskim olimpijskim igrama.

Našim susjedima i prijateljima želim da se stanje što prije smiri. Vrlo je važno da se svi problemi društveni rješavaju u okviru demokratskih institucija i ja se nadam da ćeto u BiH tako i biti, rekao je predsjednik Josipović.

BiH ima, za razliku od nekih drugih teških slučajeva u ovom trenutku, zagarantiranu Europsku perspektivu, ima potvrđen put prema europskim integracijama, dakle prema članstvu u EU. Mislim da je to uz sve poteškoće još uvijek nešto što ima široku podršku kao pravac razvoja BiH među njezinim građanima i zbog toga mislim da bi bilo neophodno da se što hitnije pronađe način uspostavljanja komunikacije, izjavila je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. Dodala je da će o toj situaciji govoriti i u ponedjeljak u Bruxellesu na sastanku ministara vanjskih poslova.

Prosvjednici su palili zgrade lokalnih i državnih tijela vlasti i automobile u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bihaću, Mostaru i drugim gradovima. Policija je rastjerala skupine prosvjednika, a mnogi su uhićeni. Uz mnoge druge, u Sarajevu je zapaljena i zgrada Predsjedništva BiH. U Mostaru su gorjele zgrade županijske vlade i skupštine, gradskoga vijeća, uprave te središnjice HDZ-a i SDA.

Prosvjednici traže prijelazno vijeće koje će imenovati narod

Čovjek koji je pozvao na prosvjede na Facebooku Aldin Širanović izjavio je za HRT kako on nije pokrenuo nemire. 'Pokrenuo sam demokratski proces koji nam je Ustavom zajamčen. Pozvao sam Čauševića da podnese ostavku. Nisam ni za kakve paljevine. Žao mi je što se ovo dogodilo što vlast nije na vrijeme reagirala', dodao je. Izvijestio je kako prosvjednici nakon Čauševićeve ostavke traže da se formira prijelazno vijeće, vlada koju će imenovati narod.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić najavio je kako će nakon masovnih nemira koji su tijekom dana izbili u državi pokušati sazvati izvanrednu sjednicu državnog vrha ne bi li se stanje smirilo. 'Mi smo krivi zbog svega. Ne znam hoće li državna vlast moći funkcionirati, ali će morati. Iz anarhije ništa dobro ne dolazi', kazao je Komšić za TV Federacije BiH.

Predsjedništvo BiH: Državni vrh nema ovlasti

Predsjedništvo BiH održalo je izvanrednu telefonsku sjednicu nakon koje su priopćili kako razumiju ogorčenost građana teškom socijalnom situacijom te ih pozvali da se suzdrže od nasilja.