Bangladeš ima više ljudi od Rusije

Rusija se možda proteže kroz devet vremenskih zona i ima veću površinu nego Pluton, no Bangladeš koji je 115 puta manji ima veću populaciju. Rusija ima nešto više od 143 milijuna stanovnika, a Bangladeš ima oko 150 milijuna ljudi, piše Business Insider.

Ljudski mozak ima više sinapsi nego što ima zvijezda u Mliječnom putu

Astronomi procjenjuju da u Mliječnom putu ima oko 200 milijardi zvijezda. No znanstvenici koji se bave ljudskim mozgom procjenjuju da trogodišnjak ima oko milijun milijardi sinapsi, a ta je brojka kod odraslih prepolovljena.

Nuklearna bomba u podmorju Georgije

Početkom 1958. dva američka zrakoplova sudarila su se iznad američkog grada Savannah u Georgiji. Jedan od njih nosio je nuklearnu bombu tešku oko tri i pol tone. Pilot bombardera namjerno je ispustio bombu da ne bi slučajno eksplodirala, no poslije nikad nije pronađena.
 


Kleopatra je živjela bliže otvaranju Pizza Huta nego gradnji piramida

Iako zvuči čudno, čuvena vladarica Egipta Kleopatra vremenski je bliže otvaranju prvog Pizza Huta nego gradnji piramida. Piramida u Gizi sagrađena je između 2.550. i 2.490. godine prije naše ere, a prvi Pizza Hut otvoren je 1958. Kleopatra je živjela od 69. do 30. godine prije naše ere.

Mamuti su živjeli još u vrijeme gradnje piramida

Zadnji mamuti živjeli su na ruskom otoku Vrangeliji oko 1650. godine prije naše ere. Egipat je u isto vrijeme već gradio piramide. Štoviše, piramida u Gizi postojala je već tisuću godina kad su živjeli mamuti.

Sjevernu Koreju i Finsku razdvaja samo jedna država

Rusija ima oko 17 kilometara granice sa Sjevernom Korejom i oko 1.340 kilometara granice s Finskom.

Heroin – lijek za kašalj

Njemačka farmaceutska tvrtka Bayer koja proizvodi aspirin, 1890. komercijalizirala je heroin u obliku lijeka za prehladu i kašalj. Ono što je uistinu bizarno je to da se heroin reklamirao kao lijek za dječji kašalj još nekoliko godina nakon što je otkriveno da bi se moglo raditi o opasnoj supstanci.
 


Postoji čovjek kojeg su odlikovale i saveznici i Sile osovine

Joan Pujol Garcia tijekom Drugog svjetskog rata bio je španjolski špijun koji je radio i za saveznike i za Sile osovine. Iako je prvo ponudio svoje usluge saveznicima, oni su ga odbili, no uspio je uvjeriti naciste da ga zaposle i uskoro ih je počeo davati lažne informacije. Nakon toga su ga i saveznici regrutirali. 

Kao kvalitetan špijun, Garcia je nacistima davao i neke točne informacije o nevažnim stvarima, te vrlo važne informacije s kojima je uvijek namjerno kasnio. Njegova izmišljena špijunska mreža dobivala je plaću od nacista za svoje 'troškove'. Garcia je za svoj trud na kraju dobio odlikovanje od Nijemaca i od Velike Britanije.

Aljaska je najsjevernija, najzapadnija i najistočnija država SAD-a

Prilično je očito da je Aljaska najsjevernija država SAD-a, no zahvaljujući Aleutskim otocima, također je i najzapadnija. Aljaska se proteže sve do ruba zapadne hemisfere koji se nalazi na 180. stupnju geografske dužine te u istočnu hemisferu što je čini najistočnijom.

Austrijski park svakog je proljeća potopljen

Austrijski park Grüner See u Štajerskoj po zimi ima puteljke, klupe i malo jezero, no svakog proljeća završi pod vodom dubokom desetak metara. Voda koja prekrije park dolazi iz obližnjih planina Hochschwab tijekom otapanja snijega i leda. Ronioci iz cijelog svijeta dolaze vidjeti potopljeni park.
 
tportal.hr