Pametni telefoni i tableti donijeli su velike promjene na tržište osobnih računala te sve više ljudi, umjesto putem prijenosnih i stolnih računala, internetu pristupa putem mobilnih uređaja.

Ovaj trend trebao bi se nastaviti i u budućnosti tako da možemo očekivati daljnje smanjenje isporuka računala i povećanje isporuka pametnih telefona i tableta, a ova bi situacija na tržištu najviše mogla pogoditi Microsoft. Ako Microsoft tijekom sljedeće četiri godine ne napravi neki napredak na tržištu pametnih telefona i tableta, ova bi kompanija mogla 'postati nevažna', smatraju u Gartneru, a prenijeli su na stranici Neowin.

U ovoj kompaniji kažu da će do 2017. godine tržištem dominirati Androidi, a da će se isporuka uređaja koji rade na Windowsima (osobnih računala i pametnih telefona) izjednačiti s isporukama Appleovih iPhonea i iPadova – što je nezabilježena situacija još od osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Već za dvije godine isporuka tableta premašit će broj isporučenih osobnih računala, a Android i Appleov iOS postat će dominantni na tržištu svih operativnih sustava (računalnih i mobilnih) te će, prema riječima Caroline Milanesi iz Gartnera, već 2014. godine Android biti instaliran na više od milijardu isporučenih uređaja. Kako bi zadržao trenutnu važnost na tržištu, za Microsoft je iznimno bitno osvajanje tržišta pametnih telefona i tableta – pri čemu nije bitna samo prodaja hardvera, već i softvera i aplikacija te se Milanesi pita što će se dogoditi ako Microsoftov Office jednog dana više ne bude najbolji (odnosno najkorišteniji) alat za poslovnu produktivnost.

Dodaje da zarada ove kompanije od prodaje licenci za Windows i Office predstavlja najveći dio njihove zarade i profita, ali ovi proizvodi dominiraju samo na tržištu osobnih računala, dok je na mobilnom tržištu situacija potpuno drugačija.

Tako se njihov mobilni operativni sustav Windows Phone 8 nalazi na trećem mjestu smartphone tržišta, daleko iza Androida i iOS-a – u posljednjem kvartalu prošle godine mobilni Windowsi zauzeli su samo oko tri posto tržišta, dok je iOS zauzeo 20, a Android više od 70 posto.

Još jedan od velikih potencijalnih problema za Microsoft su tržišta u razvoju na kojima prvi uređaj s kojim se pristupa internetu nije Windows PC, već pametni telefoni koji rade na (najčešće) Androidu.

Kada korisnici budu htjeli neki veći i napredniji uređaj, oni će tražiti uređaj koji će im zamijeniti dotadašnje iskustvo na koje su navikli na telefonima, a to neće biti računala koja rade na Windowsima, već najvjerojatnije tableti i drugi ultramobilni uređaji koji će raditi na operativnim sustavima poput Androida i iOS-a. Milanesi upozorava da će se programeri u budućnosti ponajviše orijentirati na razvoj aplikacija za operativne sustave koji će imati najviše korisnika – a to neće biti Windowsi, što bi mogao biti još jedan od budućnih problema za kompaniju Stevea Ballmera.

Gartner u ova predviđanja nije uključio potencijalno Appleovo lansiranje jeftinijeg iPhonea (što se očekuje već ove godine, ako iz Applea nema nikakve potvrde da će se to zaista dogoditi) te bi, ako se to dogodi, ova kompanija mogla zauzeti još veći dio tržišta, što također nisu dobre vijesti za Microsoft.