Vrijeme vađenja krumpira u velikoj mjeri ovisi o vremenskim uvjetima i sorti koju ste posadili. Ako je sve proteklo bez većih problema, poput pojave bolesti, postoji nekoliko jednostavnih znakova koji vam mogu pomoći da znate kada je pravo vrijeme za vađenje – bilo da je riječ o mladom ili starom krumpiru.

Rane sorte krumpira sazrijevaju već nakon dva do tri mjeseca od sadnje, dok kasne sorte mogu trebati i duže od tri mjeseca. Kod većine sorti, čim krumpir procvjeta, počinje se razvijati podzemni dio – gomolji. Nakon što cvjetovi opadnu, biljka preusmjerava svu energiju iz nadzemnog dijela prema korijenu, gdje se formiraju krtole.

Ako ste nestrpljivi i želite mladi krumpir, možete ga izvaditi čim se listovi prirodno počnu sušiti i polegnu – pod uvjetom da biljka nije zaražena, primjerice, plamenjačom. Mlad krumpir je izuzetno ukusan, ali i osjetljiv – ima tanku koru pa ga treba potrošiti unutar tjedan dana i čuvati na hladnom, po mogućnosti u podrumu.

Za one koji žele krumpir sačuvati za zimu, strpljenje se isplati. Pravo vrijeme za vađenje dolazi tek kada se nadzemni dio biljke potpuno osuši. Dodatna dva tjedna nakon prestanka zalijevanja omogućuju da kora postane čvrsta, što je važno za skladištenje. Ako niste sigurni je li spreman za vađenje, postoji jednostavan trik koji otkrivamo u našem video vodiču.

Krumpir vadite za suhog vremena, idealno ujutro ili predvečer. Izbjegavajte izlaganje gomolja suncu – ono može uzrokovati pojavu zelene boje i gorčine. Prije skladištenja ostavite krumpir nekoliko dana na sjenovitom i prozračnom mjestu kako bi mu se dodatno očvrsnula kora i sanirale eventualne površinske ozljede.

Što se tiče skladištenja – najbolji su hladni i tamni prostori s temperaturom između 4 i 6 °C. Podrum je odličan izbor, pod uvjetom da nije vlažan. Krumpir spremite u drvene gajbe ili mrežaste vreće koje omogućuju strujanje zraka, a svakako odvojite oštećene primjerke jer brzo mogu uzrokovati truljenje cijele količine.

Još nekoliko praktičnih savjeta – i jedan mali trik za provjeru zrelosti – ostavili smo u video prilogu na YouTube kanalu Okusi prirode.