Više od polovice djece izbjeglica školskog uzrasta isključeno je iz obrazovanja dok se zemlje domaćini bore s teretom sve veće humanitarne krize, priopćio je UN u srijedu.

Četiri milijuna izbjegličke djece širom svijeta ne pohađa nastavu, u odnosu na pola milijuna prošle godine, objavio je u izvješću UNHCR.

"Obrazovanje je način na koji se može pomoći mladim ljudima u ozdravljenju, no to je i način oživljavanja cjelokupne zemlje", rekao je visoki povjerenik za izbjeglice Filippo Grandi.

"Ako se nešto hitno ne učini, stotine tisuća djece pridružit će se tim uznemirujućim statistikama", upozorio je.

Broj izbjeglica diljem svijeta raste, više od polovice su djeca

UNHCR je objavio da je njihovim podacima do kraja 2017. obuhvaćeno blizu 20 milijuna izbjeglica, ne računajući pet milijuna izbjeglih Palestinaca, dok broj raseljenih širom svijeta i dalje raste.

Više od polovice su djeca, a 7,4 milijuna su djeca školske dobi.

Osnovnu školu pohađa samo 61 posto najmlađih, u usporedbi s više od 90 posto njihovih vršnjaka u svijetu, navodi se u izvješću.

Podaci su još gori za stariju djecu - tek svaki četvrti pohađa srednju školu, a samo jedan posto neki viši oblik obrazovanja, u usporedbi s trećinom mladih gledajući globalno.

Zbog društvenih i kulturalnih konvencija djevojčice će vjerojatno još više propuštati obrazovanje, upozorava aktivistica Francisca Vigaud-Walsh.

"Moramo prekinuti taj krug i smanjiti prepreke školovanju"

Katherine Begley, viša tehnička savjetnica za obrazovanje u humanitarnoj agenciji Care rekla je da je školovanje vitalan korak u ponovnoj izgradnji njihovih života.

"Obrazovanje štiti i obrazovanje jača", rekla je za Thomas Reuters Foundation.

"Ono pruža mogućnosti da se njeguju prijateljstva i podržava rad kako bi se uspostavila rutina koja je za djecu što su preživjela traumatične događaje potrebna što je prije moguće".

"Moramo prekinuti taj krug i smanjiti prepreke školovanju", rekla je. "Manje obrazovanja povećava ranjivost djece u smislu prisilnih brakova, iskorištavanja, čak i krijumčarenja u izbjegličkom kontekstu", rekla je.

Govoreći o tom problemu, UNHCR je istaknuo da bi izbjeglička djeca trebala biti uključena u zajedničke škole, a ne u one namijenjene samo njima te da se trebaju ukloniti barijere njihovu školovanju, poput zahtjeva za osobnim dokumentima.