Patriot Act, sporni protuteroristički zakon, donesen je nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. Ako Google (ili bilo tko drugi) dobije takav zahtjev (National Security Letter – NSL), mora otkriti sve informacije za koje vlasti smatraju da su "relevantne za ovlaštenu istragu u borbi protiv međunarodnog terorizma ili tajnih obavještajnih aktivnosti".

Takav zahtjev omogućuje američkoj vladi da bez sudskog naloga prikuplja informacije o komunikacijama i financijama Amerikanaca, piše Wired.

Google ipak nije otkrio točan broj zahtjeva.

"Primijetit ćete da govorimo o brojčanim rasponima umjesto o točnim brojkama. Ovo se odnosi na pitanja koja su postavili FBI, Ministarstvo pravosuđa i mnoge agencije koje zabrinjava da bi objava točnih brojki mogla dovesti do otkrivanja informacija o istragama. Planiramo ažurirati ove brojke na godišnjoj razini", rekao je Richard Salgado, pravni direktor Googlea.

Primjerice, između 2009. i 2012. godine, Google je dobio između nula i 999 zahtjeva. Zahtjevi za korisničkim podacima skočili su za 122 posto u tom razdoblju.

Ovo je prvi put da je Google objavio neke podatke o količini NSL-ova. Mnoge zabrinjava izostanak sudskog nadzora kod ove vrste zahtjeva jer je ostavljen prostor za zloupotrebe. Organizacija Electronic Frontier Foundation ova pisma nazvala je "opasnima", a kontrola američkog Ministarstva pravosuđa je 2007. godine u reviziji otkrila da je FBI zaista zloupotrebio svoj autoritet i NSL-ove i to u mnogim slučajevima. Nakon 11. rujna FBI je sklopio multimilijunske ugovore s kompanijama kao što su AT&T i Verizon zahtijevajući od njih da smjeste zaposlenike unutar FBI-a i da se tim zaposlenicima omogući pristup bazama podataka kako bi mogli odmah servisirati zahtjeve FBI-a za telefonskim zapisima. Kontrola je također otkrila da su zaposlenici omogućili agentima FBI-a ilegalno pregledavanje korisničkih podatka bez ikakvih službenih dokumenata koji to odobravaju, pa čak i bez NSL-ova.

Teroristi bi zacijelo pobijedili da nam Google otkrije koliko je točno puta FBI zatražio podatke o klijentima.

sb/Business Insider/Wired