Istraživači na Sveučilištu Cambridge koristili su algoritme za predviđanje religijskih i političkih stavova, rase i seksualne orijentacije korisnika. Istraživanje, objavljeno u časopisu PNAS, pokazuje osobne portrete iznenađujuće točno, rekli su istraživači.

Rezultati istraživanja trebali bi "zvoniti na uzbunu", smatraju zagovornici prava na privatnost. Istraživanje je obuhvatilo 58.000 volontera koji su zajedno s njihovom Facebook "lajkovima" i demografskim podacima istraživače također snabdjeli i s psihometrijskim rezultatima testova dizajniranih s ciljem kako bi istaknuli određene osobine njihove ličnosti.

"Lajkovi" na Facebooku su ubačeni u algoritme i usklađeni s podacima iz testova osobnosti. Primjerice, algoritmi su se pokazali 88% točnim u utvrđivanju spola i 85% točnim u razlikovanju republikanaca od demokrata.

Kršćani i muslimani pravilno su razvrstani u 82% slučajeva, a status veze i zloupotreba droga su predviđeni s točnošću između 65% i 73%.

Linkovi na koje su korisnici kliknuli vrlo rijetko izrijekom otkrivaju ove atribute. Manje od 5% gay korisnika kliknulo je "like" na neke očite teme kao što su istospolni brakovi.

Umjesto toga, algoritmi skupljaju ogromne količine "lajkova" na stvari kao što su glazba i TV emisije kako bi kreirali osobne profile. Ova studija mogla bi biti melem za uši tvrtkama koje žele zaraditi više novaca od kupaca putem personaliziranog marketinga.

No, istraživači upozoravaju da digitalni profili koje ljudi kreiraju također ugrožavaju privatnost. "Cijenim automatizirane preporuke knjiga ili Facebookov odabir najrelevantnijih priča za moj News Feed. Međutim, mogu zamisliti situaciju u kojoj se ti isti podaci i tehnologija koriste za predviđanje političkih stavova ili spolne orijentacije, predstavljajući prijetnju za slobodu ili čak život", rekao je Michael Kosinski, glavni istraživač na ovom projektu.

"Ovo istraživanje treba zvoniti na uzbunu svakome tko misli da su postavke privatnosti rješenje za zaštitu podataka online. Moramo iz temelja ponovno razmisliti o tome koliko podataka dobrovoljno dijelimo", rekao je Nick Pickles, direktor organizacije za zaštitu privatnosti Big Brother Watch.

sb/BBC