Građane Federacije Bosne i Hercegovine uskoro očekuje novi udar na kućni proračun – poskupljenje električne energije za kućanstva koja se napajaju iz sustava JP Elektroprivreda BiH. Dok će jedni plaćati skuplju struju za šest posto, drugi, koji koriste usluge JP Elektroprivrede HZHB, i dalje će plaćati po starim tarifama.

Ova neravnoteža izazvala je brojne reakcije, a ključna pitanja su: zašto dolazi do povećanja cijene, zbog čega obje elektroprivrede bilježe ogromne gubitke te zašto nitko za to ne snosi odgovornost?

Portal Faktor odgovore je potražio od nadležnih i zatražio komentar ekonomskih stručnjaka.

Loše stanje u rudnicima plaćaju građani

Admir Čavalić, zastupnik u Parlamentu FBiH i predsjedatelj Odbora za ekonomsku politiku i financije ovog doma, za Faktor ističe kako je do poskupljenja došlo zbog lošeg stanja u rudnicima, ali i zbog nebrige o ovom javnom poduzeću.

''Što se tiče Elektroprivrede HZHB, oni električnu energiju uglavnom proizvode iz hidroenergetskog potencijala, pa je situacija drukčija'', navodi Čavalić.

Na upit kako je moguće da oba javna poduzeća imaju ogromne gubitke, Čavalić odgovara kako su to uglavnom stranačka poduzeća i da takvo stanje traje desetljećima, bez ikakve odgovornosti za gubitke.

Blok-tarife – sramota

''Najavljeno poskupljenje struje od strane Vlade FBiH i JP Elektroprivrede BiH, kao i tzv. blok-tarife, predstavlja sramotu. Nadam se da će FERK reagirati. Ovim potezom kažnjavaju se višečlane obitelji koje će plaćati više'', poručuje Čavalić.
Sporna uredba Vlade

Što se tiče Vladine uredbe kojom bi se omogućilo subvencioniranje ugroženih kućanstava, Čavalić je protiv takvih rješenja.

''Vidjeli smo što je donijela uredba o najnižoj plaći. Vlada ne bi trebala tako funkcionirati, osobito jer Federacija BiH nema socijalnu kartu, pa je vrlo upitno kako bi se pomoć, odnosno subvencija, raspodijelila'', zaključuje on.

Gavran: Poskupljenja su neopravdana

Ekonomski analitičar Igor Gavran za Faktor ističe da će se poskupljenja električne energije, vode i drugih usluga neizbježno odraziti na građane.

''Neka se poskupljenja odnose i na gospodarstvo, ali mnoga pogađaju isključivo građane i time su dvostruko negativna'', kaže Gavran.

Dodaje kako nema opravdanja za povećanje cijena električne energije u BiH, jer su problemi rezultat lošeg upravljanja, koje treba sankcionirati smjenama i boljim upravama, a ne kažnjavanjem potrošača.

''Elektroprivreda HZHB eventualne gubitke može opravdati sušom jer koristi isključivo hidroelektrane. No, EPBiH dominantno koristi termoelektrane, a pad proizvodnje je isključiva posljedica nesposobnosti uprave i rudnika koji nisu u stanju osigurati dovoljno ugljena, iako su izvori dostupni'', ističe Gavran.

Iz Elektroprivrede HZHB: Poskupljenja zasad nema

Faktor je zatražio i komentar JP Elektroprivrede HZHB – zašto oni nisu podigli cijenu električne energije te znači li to da im je poslovanje stabilno?

Iz Ureda generalnog direktora JP Elektroprivrede HZHB odgovoreno je kako Regulatornoj komisiji za energiju u FBiH nije upućen prijedlog za izmjenu cijena javnog opskrbljivača.

''Slijedom toga, u trećem kvartalu 2025. godine zasigurno neće doći do promjene cijena. Provodimo sve potrebne mjere za očuvanje stabilnosti cijena električne energije i u narednom razdoblju. Međutim, zbog izrazito nepovoljnih hidroloških uvjeta i nestabilnosti cijena na veleprodajnom tržištu, ne možemo sa sigurnošću reći hoće li cijene ostati iste'', poručili su iz poduzeća.

Dodali su kako će se eventualne korekcije temeljiti na sveobuhvatnim analizama, uz poseban fokus na izbjegavanje naglih skokova cijena za krajnje kupce.