Veliki proizvođači vozila sve više ulažu u razvoj električnih automobila, što bi moglo uskoro ugroziti poziciju tvrtke Tesla, javlja CNN.

S gotovo 500 tisuća prodanih automobila Tesla i dalje čvrsto dominira svjetskim tržištem električnih automobila, no to bi se moglo promijeniti budući da i tradicionalni proizvođači automobila, poput Volkswagena, sve više ulažu upravo u razvoj i prodaju električnih automobila.

Tesla trenutno drži oko 20 posto tržišta električnih automobila. Od spomenutih 500 tisuća prodanih primjeraka, polovica je prodana na američkom tržištu. To je gotovo dvostruko više od prodaje Nissan Leafa, koji sa 125 tisuća prodanih primjeraka u SAD-u od 2010. godine drži 2. mjesto najpopularnijih električnih automobila.

I General Motors (GM) ponudio je svoje električno vozilo Chevy Bolt, prodavši od 2016. godine oko 36 tisuća primjeraka.

No, sve gore navedene brojke su ništa u odnosu na ono što planira još jedan automobilski div - Volkswagen.

Veliki zaokret Volkswagena

Glavni izvršni direktor tvrtke Herbert Diess nedavno je izjavio za Automotive News da VW namjerava proizvesti i prodati 50 milijuna automobila na električni pogon. Diess nije precizno naveo period u kojem se to treba dogoditi, no cilj je zadan. Najavio je i kako će kupcima pokušati ponuditi niže cijene od Tesle.

Volkswagen je prošle godine prodao 10,7 milijuna vozila, od kojih su gotovo sva na benzinski ili dizelski pogon, no već su najavljeni planovi za širu ponudu električnih vozila. Primjerice, I. D. linija će se naći u ponudi 2020. godine. Audi, brand koji je u vlasništvu VW-a, počet će s prezentacijom svog modela E-Tron na američkom tržištu već na proljeće.

Drugi brendovi VW-a, uključujući i Porsche, također planiraju proizvodnju svojih električnih modela.

Ulaganje u proizvodnju električnih automobila najavili su i drugi jaki proizvođači.

U Fordu su najavili ulaganje od 11 milijardi dolara kako bi preusmjerili tvrtku na novu proizvodnju, kao što su samovozeća i električna vozila.

Tesla: Svako privlačno električno vozilo na cesti je pobjeda za nas

Iz Tesle su poručili kako nisu zabrinuti zbog sve veće konkurencije budući da će im ona pomoći u ostvarenju cilja - da preusmjere proizvodnju vozila od klasičnih prema električnima.

"Svako privlačno električno vozila na cesti je pobjeda za Teslu", poručili su iz komunikacija tvrtke.

Prema analizi tvrtke Navigant, do 2026. godine na cestama diljem svijeta bit će više od 30 milijuna vozila na električni pogon, puno više od današnjih 2,6 milijuna. Predviđena brojka je i tako prevelika za proizvodne pogone Tesle.

Predviđeno je kako će se polovica od 30 milijuna vozila prodati u regiji Azije i Pacifika, najviše u Kini, gdje inače Tesla planira izgraditi svoju prvu azijsku tvornicu.

Tesla izgradio ugled u proizvodnji elektroautomobila

Sam Abuelsamid, analitičar prometa u Navigantu, izjavio je kako očekuje da će Tesla zadržati uporište na rastućem tržištu zbog izgrađenog ugleda među kupcima električnih automobila.

No dodao je i kako će veliki proizvođači, kao što su Volkswagen i General Motors, biti itekako konkurentni na tržištu zbog svoje veličine i tradicije u auto-industriji.

 "Područje u kojem imaju malo više prednosti je lanac opskrbe visoko kvalitetnim komponentama i sirovinama kao što su litij i kobalt. Uz to, oni već imaju tvornice diljem svijeta", naveo je primjer.

Uz to, tradicionalni proizvođači imaju puno novca za uložiti, što im isto daje prednost nad novijim kompanijama.

Manje novca za trgovce od prodaje električnih vozila

Podsjetimo, većinu ove godine glavni izvršni direktor Tesla Elon Musk morao je smirivati zabrinutost javnosti oko financija tvrtke i dugova koji stižu na naplatu. Zabrinutost je tek otklonjena u listopadu, kada je objavljeno da je tvrtka ostvarila svoje ciljeve proizvodnje Modela 3.

Ali jasno je da veći i bogatiji, tradicionalni proizvođači automobila imaju sredstva o kojima u Tesli ne mogu ni sanjati.

"Druge tvrtke imaju značajnu količinu gotovinskih rezervi koje ih štite, a imaju i druge proizvode i širi portfelj", naveo je Abhay Vadhavkar, direktor proizvodnje, inženjeringa i tehnologije Centra za istraživanje automobila u Michiganu.

Prema njemu, najveća zapreka postojećim proizvođačima automobila u okretanju prema električnim vozilima je to što ona ne mogu biti toliko profitabilna za trgovce.

"Većina distributera ostvaruje mali ili nikakav profit na prodaji novih vozila. Većinu profita ostvaruju na prodaji polovnih vozila i njihovom jamstvenom servisu. Pretpostavka među distributerima je da električna vozila neće zahtijevati toliko servisiranja", naveo je.

Zbog sve većeg napretka i sve suvremenijih električnih automobila, očekuje se također kako većina njihovih kupaca niti neće željeti kupovati već korištena vozila.